| Trolololol a întrebat:

Am nevoie disperata de ajutor.

Uitati o situatie: cuplul a divortat, fiecare parinte isi ia partea, iar unul dintre ei ia si copilul (sa zicem mama). Daca tatal moare, iar copilul e minor, ce se intampla? El mosteneste averea tatalui, dar ce clauze speciale apar? Va rog frumos, daca stiti, raspundeti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine copilul mosteneste intreaga avere a tatalui, bineinteles daca acesta nu mai are alti copii. Singura clauza speciala este ca in acest caz mostenirea se face intotdeauna sub beneficiu de inventar, adica copilul mosteneste ce ramane din avere dupa plata datoriilor defunctului, daca exista datorii ale acestuia. Administrarea averii se va face de mama sa, pana la implinirea varstei de 14 ani, cand poate lua si el hotarari cu privire la bunuri, cu incuviintarea mamei sale. Numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atent la avere daca e asigurata. Daca este da-i foc da-o-n belea ca si-asa te alegi cu mai mult.

| butterfly_1430 a răspuns:

Pai eu cred ca averea este mostenita de mama in principiu(deoarece copilul e minor) dar daca apare in vreun testament ca parintele doreste ca averea sa fie in contul copilului, atunci banuiesc ca dawinking sper ca te-am ajutat