| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Am o cunoștință care a fost prins cu permisul suspendat, dosar penal i-a făcut, am citit absolut toate legile, dar poate nu am înțeles bine, pentru ca legea este interpretabila... Întrebarea mea este: i-l anulează, nu? Dacă a fost prins cu permisul suspendat conducând i-l va anula?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta respectivului este infractiune, conform art.335, alin.(2) din Codul penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Daca este condamnat, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere ii va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"

| johnnny123 a răspuns:

În lege scrie foarte clar că dacă ești condamnat definitiv pentru că ai fost prins la volan cu permisul suspendat, atunci permisul se anulează.

Ce anume este "interpretabil" aici?

| mi25 a răspuns:

Da, in caz ca savarseste o fapta penala, permisul se anuleaza. Daca nu de politie sau procuror in faza cercetarilor, sigur de instanta.

| dinaprilie a răspuns:

Tot ce este posibil, fiind de penal. Doar un avocat dupa ce citeste dosarul iti poate spune care sunt "variantele" si cum se practica de obicei, statistic vorbind.