| mospopescu a întrebat:

Am o intrebare… Acum mult timp am primit de la tatal meu doua gloante, care spunea ca le are de la bunicul sau strabunicul lui (etc), care luptase in Al Doilea Razboi Mondial. Gloantele sunt mici de vreo 2-3 cm lungime si se vede clar ca sunt vechi… Eu le-am pastrat undeva (ca nu puteam sa le arunc pur si simplu la tomberon cand ma gandeau ca au mai bine de 60-70 de ani). Avand in vedere faptul ca ele mai degraba ar deveni piese de muzeu decat munitie de lupta, este o ilegalitate pastrarea lor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti clar, exista deosebire intre cartus si glont.
Cartusul este format din tub cu capsa percutoare, praful de pusca si glont iar glontul este doar partea din fata a cartusului.
Daca sunt cartuse atunci trebuie predate, daca sunt doar gloante atunci le poti pastra.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Faci o hartie catre procuratura, politie, neaparat un ONG in care ai incredere, ceri expertiza *fara confiscare-neaparat), si vezi despre ce este vorba.In fond e proprietatea ta! Si fizica si morala si de ce vrei tu! Dar fa actiunea simultan.Si vezi ce iese!

| Wehrmacht a răspuns:

Daca sunt gata de folosire este ilegal.
Sunt doar gloante sau glont+cartus nefolosit?

| Radu284 a răspuns:

Sunt doar gloante (proiectile) sau cu cartus cu tot?