| hypothesis a întrebat:

Am o problema in legatura cu o bursa si anume:bursa "Bani de liceu". Dupa cum bine stiti (cei care stiu) este nevoie de mai multe acte pentru intrunirea corecta a dosarului. Unul dintre ele este reprezentat de o "Declaratie pe propria raspundere" la notar. Care este problema? Pai, reusisem sa obtin tot ce era necesar. Am dat dosarul dirigentei. Ea l-a dus la secretariat spunandu-i ca nu este bine alcatuit. Acea "Declaratie pe propria raspundere" avea ceva in neregula si anume ca la DECLARANT era trecut doar mama, deoarece in ziua respectiva la notar a fost dor mama, notarul spunandu-i ca este ok si ii poate da declaratia pe numele amandurora (parinti). In declaratie apare si numele tatalui, dar la sfarsit DECLARANTUL este doar mama. De ce este in neregula? As putea foarte simplu sa revizuiesc acest lucru, sa mearga amandoi la notar, ins apartea proasta e ca tata a plecat de curand in strainatate si nu poate sa mai mearga. Ce credeti? Se mai poate face ceva?
PS:Fratele meu a dus acelasi dosar cu aceeasi declaratie, insa nu i s-a reprosat nimic deocamdata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ma mira ca notarul a putut sa spuna o asemenea prostie, respectiv ca mama ta poate sa dea declaratia pentru ambii, deoarece este ilegal aceasta. Fiecare trebuie sa dea declaratia pentru el sau ambii puteau sa faca o singura declaratie, semnata de amandoi.
Tatal tau poate da declaratia in strainatate, la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se gaseste si sa o trimita prin posta sau curier rapid.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, aş fi curios să aflu în ce localitate există un astfel de Notar care întocmeşte ( ILEGAL ) o "Declaraţie pe PROPRIE răspundere" în numele unei persoane LIPSĂ rolling on the floor
TREBUIA ca să fie prezent la Notar şi tatăl tău - doar în acel caz putea să fie menţionat în Declaraţie şi trebuia ( evident ) s-o semneze!

În situaţia de faţă, TREBUIE ca tatăl tău să dea o ( ALTĂ ) Declaraţie Notarială!
Acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Frank51 a răspuns:

Nu, trebuie ca ambii parinti sa declare ca nu produc venituri, teoretic, nu te mai incadrezi la bursa pentru ca tatal tau este plecat. Insa, la mine la liceu, era diferit, nu trebuia ca declaratia sa fie facuta la notar, si o declaratie simpla precum ambii parinti nu produc venituri, si este posibil sa faci la fel, dar putin probabil. Vorbeste cu directorul scolii sau cu secretara, si spune-i ca tatal tau este plecat in strainatate, ea iti va spune ce trebuie sa faci.