| Florin_Filiuta_1997 a întrebat:

Am primit o amenda fara motiv. Cred ca cineva s-a folosit de datele mele personale iar semnatura de pe procesul verbal nu seamana deloc cu a mea. Motivul amenzii este circularea fara vesta reflectorizanta pe bicicleta si ne posedarea cartii de identitate. Ce pot face pentru a nu plati degeaba o amenda care nu-mi apartine

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci plangere contraventionala, la judecatoria din circumscriptia careia este agentul constatator si sa soliciti anularea procesului verbal de contraventie. Trebuie sa faci plangerea in maximum 15 zile de la primirea p.v. de contraventie.

1 răspuns: