| alina1015 a întrebat:

Am pus mai demult o intrebare care suna asa " un minor poate semna un contract fara acordul parintilor?" si am primit raspunsuri negative,dar daca totusi minorul o face... semneaza un contract si pe baza acelui contract plateste niste bani,totul fara acordul parintilor, ce se poate face? Precizez ca am buletin, dar nu 16 ani impliniti

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti solicita restituirea banilor, pe cale amiabila sau sa-l dai in judecata, pe cale civila, impreuna cu un parinte.
Vei obtine castig de cauza doar daca nu ai comis o inselaciune, respectiv nu ai spus ca esti majora.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART.44.Sancţiune
  (1) Actele făcute de persoana lipsită de capacitate de exerciţiu sau cu capacitate de exerciţiu restrânsă, altele decât cele prevăzute la art. 41 alin. (3) şi la art. 43 alin. (3), precum şi actele făcute de tutore fără autorizarea instanţei de tutelă, atunci când această autorizare este cerută de lege, sunt anulabile, chiar fără dovedirea unui prejudiciu.
  (2) Cel lipsit de capacitate de exerciţiu sau cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate invoca şi singur, în apărare, anulabilitatea actului pentru incapacitatea sa rezultată din minoritate ori din punerea sub interdicţie judecătorească.
  ART.45.Frauda comisă de incapabil
  Simpla declaraţie că este capabil să contracteze, făcută de cel lipsit de capacitate de exerciţiu sau cu capacitate de exerciţiu restrânsă, nu înlătură anulabilitatea actului. Dacă însă a folosit manopere dolosive, instanţa, la cererea părţii induse în eroare, poate menţine contractul atunci când apreciază că aceasta ar constitui o sancţiune civilă adecvată.
  ART.46.Regimul nulităţii
  (1) Persoanele capabile de a contracta nu pot opune minorului sau celui pus sub interdicţie judecătorească incapacitatea acestuia.
  (2) Acţiunea în anulare poate fi exercitată de reprezentantul legal, de minorul care a împlinit vârsta de 14 ani, precum şi de ocrotitorul legal.
  (3) Atunci când actul s-a încheiat fără autorizarea instanţei de tutelă, necesară potrivit legii, aceasta va sesiza procurorul în vederea exercitării acţiunii în anulare."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contractul este nul de drept si majorul risca puscarie daca nu inapoiaza banii luati ilegal. poti face o sesizare la politie si in care sa specifici ca iti rezervi dreptul de a-l da in judecata. Restul este exact ce a spus Ioandelasal.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este valabil actul semnat de un minor.Este o ilegalitate si pot fi trase la raspundere anumite persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contractul ala l-ai semnat cu o anumita firma inregistrata? sau? tehnic firma/asociatia cu care ai semnat contractul poate fi trasa la raspundere pentru ca a distribuit un contract pentru persoane majore, daca tu ai facut o plata, depinde si prin ce ai facut-o, ca ai semnat un transfer bancar e una, ca ai semnat la un colet e tot aia.

| alina1015 explică:

Eu am semnat un contract si am platit 70 de lei cash ...precizez ca pe contract scria clar ca banii nu se returneaza, dar din moment ce eu nu am avut voie sa semnez de la bun inceput ce pot face sa recuperez banii?

| CataC a răspuns (pentru alina1015):

Buna
Pentru 70 lei nu-ti bati capul, inveti lectia si mergi mai departe.
Multa bafta

| Salontanul a răspuns (pentru alina1015):

Poti solicita restituirea banilor, pe cale amiabila sau sa-l dai in judecata, pe cale civila, impreuna cu un parinte.
Vei obtine castig de cauza doar daca nu ai comis o inselaciune, respectiv nu ai spus ca esti majora.