| tudorvolcano a întrebat:

Am regândit situația geopolitică a SUA. Am observat că le-a dat peste nas tuturor. SUA va rămâne singura superputere până la sfârșitul secolului.
Rusia a căzut într-o capcană bine-întinsă de americani. Washington a transformat Ucraina într-un Pakistan al Europei. Uitați etapele făcute :
1. Crearea protestelor în Kiev care să răstoarne guvernul pro-rus din Ucraina.
2. Forțarea Moscovei spre a deveni ostilă Kievului. Anexarea Crimeei a transformat Crimeea în Kashmir-ul Europei.
3. Creerea de focare separatiste de către Rusia a dus către o contra-ofensivă a Ucrainei. Separatiștii fiind actualmente învinși, se luptă curat cu armata rusă.
4. Trimiterea de arme către Ucraina pentru o contra-ofensivă a încetinit Rusia.
5. Sunt sigur că vor înarma Ucraina cu bombe nucleare ca să facă o copie fidelă a Pakistanului.
China este încă blocată în Pacific de către aliații SUA în regiune. Creerea unei cooperări militare mai intense între Japonia, Coreea de Sud, Taiwan și Filipine ar constitui un baraj pentru flota chineză. În plus Taiwan, Coreea de Sud și Filipine ( Japonia a stagnat ) au o creștere economică importantă care creează și un competitor economic pentru China încă.
Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| 0x11111051 a răspuns:

Da, cam este corect ceea ce ai zis tu, si imi pare bine ca macar o persoana s-a trezit la viata si nu se lasa zombata de TV.

Situatia geopolitica ii foarte clara acum, SUA face tot posibilul ca sa faca un al doilea "anii 90" pentru rusi(atunci statul a intrat in declin economic total).

Au si un motiv foarte bun pentru asta. In primul rand, ei au o datorie externa de 17 TRLN $ care le sta in gat. Economia Americii nu poate creste cu asa datorii. Ei au nevoie urgent de un razboi masiv. Trilioane de dollari virtuali arsi, va inchide toate datoriile, astfel, America va primi iar comenzi de peste hotare, PIB-ul va creste. Dar vor suferi milioane de oameni.

Ca sa inceapa razboiul, ei trebuie sa atraga armata rusa pe teritoriul Ucrainei. Guvernul Ucrainei - nu cere, dar Guvernul care cere (Lugansk, Donetsk) - de nimeni inca nu a fost recunoscut. Pentru celelalte state, aceasta va fi numita AGRESIUNE.
Iar impotriva AGRESORILOR, America va intoarce intreaga lume. Va fi oare dispusa Rusia sa lupte cu America si NATO + Canada si Australia? Ii va ajuta pe rusi aliatii sai, Belorus si Kazahstan?

Aceste sunt intrebari la care vom afla in curind raspunsul.

Tu crezi ca concurentul Americii este Rusia? Nu, te inseli! America face intreg posibilul ca sa ajunga si la China. Fiindca ei sunt acum, numarul 1 in lume dupa economie. Si dupa armata... 600 de milioane de soldati - crede-ma, cifra-i mare.

| tudorvolcano explică (pentru 0x11111051):

Nu mă las zombat de TV. Nu pot fi manipulat așa ușor.
Totuși, nu am de gând să țin partea Rusiei, și prefer să nu iau partea nimănui. Rusia pe moment nu este un stat de încredere din cauza istoriei sale nu prea curate. Rușii în plus nu ascultă niciodată ce spun oamenii, ei se gândesc doar la probabilități și creează ipoteze. Cunosc mulți etnici ruși, am și prieteni ruși și-ți garantez că modul lor de gândire doar la probabilități nu este o calitate, ci mai degrabă un defect.
Ce te face pe tine să ții partea Rusiei? Este evidentă poziția ta pro-rusă. Poate te-a convins vreo rusoaică să crezi ce crede ea, că altfel nu se explică de ce moldovenii ca tine țin cu rușii. V-au ocupat Transnistria și fac presiune pe Găgăuzia. Vor să cumpărați gaz numai și numai de la ei la prețuri exorbitante ca să vă mențină ca un stat vasal. Nu știu cât de rezonabile ar fi argumentele tale pentru care susții Rusia.
Nu cred că SUA ar crea un război masiv din cauza bombei atomice. SUA cred că ar prefera să se ducă în criză financiară decât să fie praf radioactiv. SUA o să folosească toate armele sale financiare până la capăt : inflație pentru scăderea valorii dolarului ca să plătească mai puțin decât au împrumutat, menținerea în frâu a inflației pe baza petrodolarului ( pe resursele altor state mai bine spus ) și creerea de petro-războaie și petro-revoluții ( Venezuela, România ( în 1989 a fost singura, alta nu cred că o să mai fie ), Iraq, Rusia, Angola, Iran etc ). Americanii nu au nevoie să se implice direct. Cecenii, kurzii și azerii le fac treaba când SUA are chef.
Chiar dacă ar fi un război între Rusia și alt stat, Belarus și Kazahstan vor susține Rusia doar diplomatic la fel ca în Războiul din Georgia. Aliații Rusiei nu au combinația simultană de resurse economice și poziție strategică, deci nu au cum să ofere sprijin substanțial.
China este pe locul 1 după PIB-ul pe paritate de cumpărare, dar nu și după cel nominal. PIB-ul nominal este ceea ce produc de fapt statele. Paritatea de cumpărare se face datorită schimburilor comerciale avantajoase pentru acel stat. Economia Chinei ar fi afectată foarte tare dacă schimburile comerciale ar scade. 600 de milioane de soldați? Poate te referi la forța de muncă. Este mare, dar eficiența și calitatea ei ei este discutabilă.

| 0x11111051 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Eu nu voi tine niciodata partea unui stat care isi mentine economia prin razboaie externe. SUA tot timpul asa a facut, ca o tirfa de vanzare, astepta sa vada cine castiga, si intra in alianta cu castigatorii in ultimul moment. Si se faceau "supra eroi".

Cine a zis ca ii razboi din cauza bombei atomice? ei vor sa creeze razboi ca sa isi salveze economia, oricine si-ar da seama.

Prieteni si cunoscuti rusi, am cu mult mai mult decit tine, fii sigur. Ei sunt patrioti adevarati, ceea ce nu pot spune despre americani.

Ce ma face pe mine sa le tin partea? In primul rand, rusii au mostenit direct de la bizantini religia crestina-ortodoxa curata. In celelalte state (europene) difera. Rusii interzic prin lege casatoriile de acelasi sex si tot rahatul de genul dat. Crezi ca voi sustine eu gey-ii si lizbienele si casatoriile de acelasi sex? Niciodata. Rusii pentru noi, ei intotdeauna ne-au fost parteneri, iar ceea ce are azi țara, de la ei am mostenit.

Iar ceea ce va invata pe voi acolo, ii fictional. In Transnistria am fost anul trecut, atmosfera ii un pic altfel acolo. Insa, sincer sa iti zic - imi place. Tiraspol - oras foarte curat, cluburi sportive, magazine sportive Sherif, monumente istorice.

Tie dar o intrebare, ce te face pe tine sa sustii statul care are armata in zeci de tari straine, sustine gey, lizbienele, lupta pe teritoriul altor state ca niste tarfe, si n-a dus niciodata in razboi pe teritoriul sau? (in afara de cel civil)

https://www.youtube.com/watch?v=N7PpdYil-7Y

Poate de aici vei intelege mai bine.

| tudorvolcano explică (pentru 0x11111051):

Poate că politica SUA e necurată, dar e mai bine cu amerincanii decât cu rușii. Rușii ne-au creat probleme de pe vremea anexărtii Crimeei de către Imperiul Rus în 1774. Uite ce au făcut rușii românilor : Slavizarea comunităților de români la vest de Nipru ( comunități foarte vechi care au fost transformate în enclave de către ruși ) Anexarea Basarabiei în 1812, Intervenția Țaristă în revoluția lui Tudor Vladimirescu din 1821, Ocupația rusească a țărilor române în 1829 ( regimul "protector" al generalului rus Kiseliov a fost amarnic, soldații ruși au furat din casele oamenilor, românii stăteau cu frică închiși în case ca să nu-i omoare rușii, cred că e o prostie că am dat un nume de bulevard după el în București ), în 1878 rușii au trădat aliatul lor România anexând județele Chilia, Cahul și Ismail și nerecunoscând independența României până în 1980, după ce Germania, Franța și Marea Britanie au făcut-o, în 1917 bolșevicii lui Lenin ne-au întors spatele în război și ne-au prădat tezaurul care era depozitat la Moscova și l-au folosit ca garanție pentru tratatul de la Brest-Litovsk ( rușii au dat înapoi României ce le-a mai rămas la Moscova din tezaur, acum tezaurul e la Paris fiindcă Germania și-a plătit despăgubirile la rândul ei cu tezaurul României ), în 1940 Stalin a dat ultimatum-ul pentru România : să predea Basarabia sau declară război. De-aici toți știu ce s-a întâmplat, nu cred că trebuie să mai spun atrocitățile comise de ruși după aceea.
În plus americanii oferă protecție României. Interesele României primează.
M-am săturat să aud de fiecare dată că rușii păstrează ortodoxia curată. 38% din populația Rusiei este ne-religioasă și doar 50% cu indulgență sunt ortocși. Ortodoxia în Rusia a apărut în secolul 12 prin români, bizantini și slavii de sud. Rusia nu are niciun drept să se numească a treia Romă. Faptul că s-a căsătorit Ivan cel Mare cu nepoata ultimului împărat al Bizanțului și au imitat bicefalul nu le dă nicio legitimitate. În plus 5% din populația Rusiei e musulmană.
În România doar 0.5% sunt nereligioși în România. 89% din populația României este ortodoxă, și 99.4% din etnicii români sunt ortodocși. În România creștinismul datează din 70 d.Hr. Deja la începutul secolului 4 d.Hr majoritatea populației era creștină. Românii s-au născut creștini, când celelalte popoare sunt niște popoare barbare care s-au convertit la creștinism neînțelegând ce este cu adevărat creștinismul. Românii sunt a doua, nu a treia Romă. 70 de împărați romani erau traco-daci/proto-români, Împăratul Constantin cel Mare este cel mai bun exemplu fiind cel care este considerat cel care a declarat creștinismul ca religie liberă a imperiului roman iar 60% din împărații bizantini erau români. Iustinian cel Mare era român/proto-român. În plus noi românii suntem vorbitori de o limbă romanică și suntem populația nativă a imperiului bizantin. Mare parte din războaiele civile ale Bizanțului s-au purtat între greci și români. Drepturile la ortodoxie nu aparțin de jure decât românilor. Româna este una dintre limbile eclaistice a Bisericii Ortodoxe alături de Greacă, Georgiană și Slavonă. Rusa în schimb nu e. Limba oficială a Bisericii Ortodoxe este Slavona, nu rusa.
În legătură cu homosexualii, puțin mă interesează. Dacă are cineva o problemă cu capul, e treaba lui. Doamne-ajută să-și revină. De la ruși ați moștenit sărăcie și atât. Voi moldovenii nu sunteți nimic altceva înafară de români. "Limba moldovenească" nu are nici măcar nivelul de dialect al limbii române spre deosebire de aromână, megnelită și istriotă. E o invenție a unor boi pe baza unor arhaisme românești. Semantica este identică cu româna. Du-te și verifică-te la sânge, poate când vei vedea rezultatele ADN ți-ar veni mintea la cap.
SUA a dus mai multe din războaie pe teritoriul său în secolul 19. Mai citește oleacă de istorie. Războiul Americano-Britanic ( nu cel de independență al SUA ), un război Americano-Mexican și un război Americano-Spaniol.
Susțin SUA pentru că oferă protecție României și intereselor sale ( ale României ).
Rusia nu prea oferă decât ostilitate : ne-au evitat în proiectul South Stream, ne critică de orice acțiune ce nu le convine, încearcă să facă insurgențe maghiare în România și oferă în mod ciudat împrumuturi colosale Ungariei ( 10-20 de miliarde de dolari ). Despre reunirea Basarabiei cu România nu mai spun, după cum se vede că ești anti-unionist. Cât despre Transnistria, RM nu colectează taxele din această regiune, deci banii care îi cheltuiești acolo prin magazine sportive, cluburi sportive etc. sunt contra-productivi pentru RM. Ai spus într-un comentariu mai demult că voi moldovenii sunteți independenți, dar de fapt sunteți dependenți de ruși, și nu ne lăsați să vă vindem gaze mai ieftine decât vă vând rușii. De asta sunteți îngropați în sărăcie.

| 0x11111051 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Vorbesti despre istorie de parca ai fi fost prezent la aceste evenimente. Privind %, tu de unde ai citit? Iar din propaganda care se face? Iar din cartile voastre?
Nu stiu ce va invata pe voi la istorie si ce minciuni va zic.

Vom ajunge (nu da Doamne) la Cel de al 3 razboi mondial. Atunci vom vedea cum "bunii tai aparatori", "iti vor apara interesele". Imi retrag cele spuse mai sus)

Chiar esti zombat

11 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Nu vad unde ti se pare tie ca le-a dat peste nas.
Depinde ce intelegi tu prin superputere...
Oricum, intr-un eventual Razboi Mondial, Rusia ar castiga detasat.
1. Pana acum sa nu uitam ca S.U.A. nu a invins nici o tara de una singura.

Chiar si in al 2-lea R.M., victoria asupra nemtilor a fost posibila datorita aliantei cu U.R.S.S.-ul, care i-au distrus pe nemti in Batalia de la Stalingrad. Apoi mai e si cedarea Basarabiei si Transnistriei, sovieticilor.

2. Rusii au si sustinatori din fostul bloc sovietic : Belarus, Kazahstan etc.
Rusia are mult mai multe avantaje decat americanii.

3. Daca e sa ne uitam la dotari, tactici militare, si pozitionarea Rusiei ( contitiile meteorologice ) : Napoleon s-a intors cu coada intre picioare, pentru ca armata lui nu a rezistat in acele conditii - toate inclina balanta in favoarea rusilor.

| tudorvolcano explică (pentru Duhovnicul):

1) Un război nuclear între SUA și Rusia este imposibil deoarece ambele țări sunt puteri nucleare. 2000 de bombe nucleare sunt de-ajuns încât să distrugă viața de pe întreg pământul, chiar dacă sunt toate direcționate către o singură locație. Dar dacă vorbim de peste 20.000? Mai rău decât orice.
2) SUA fiind izolată de celelalte mari puteri de către oceane, are nevoie de o bază mai apropiată de inamic, baza aparținând unuia din aliați. SUA n-ar fi avut nevoie de URSS să înfrângă Germania. I-ar fi înfrânt, dar ce-i drept, mai târziu. Poate prin 1947 sau 1948 dacă nu luăm în calcul bombele nucleare.
3) CIne sunt aceste state din punct de vedere geostrategic? Belarus ar fi singurul stat care ar avea o importanță geostrategică învecinându-se cu statele baltice, dar problema este că nu permite staționarea soldaților ruși pe teritoriul său, deși este stat aliat.
4) SUA are cea mai bună dotare tehnologică și militară : 16.000 de aeronave ( Rusia are doar 3000 ) și 11 portavioane ( Rusia are doar 1 ). Restul nu contează pentru că ce intră în joc prima dată este flota aeriană, nu armatele de sol.
SUA are un avantaj mai mare asupra poziționării : oceanul planetar imens care separă țărmul SUA de armatele de sol ( nu poți aproviziona o flotă la astfel de distanțe nici în timpurile noastre fiindcă inamicul poate bloca rapid căile de aprovizionare ). SUA este cea mai puternică forță navală deoarece staționează peste toate cele 3 oceane de apă caldă. Rusia are în schimb toate porturile la ape calde blocate de strâmtori. Nu suntem încă în epoca navelor glaciare ( care să treacă Oceanul Glacial Arctic ).

| 0x11111051 a răspuns (pentru tudorvolcano):

4)* Din punct de vedere militar, Rusia ii pe primul loc, iar SUA pe al 2.

Tu nu lua in numar navele, ci calitatea lor. Peste 9.000 sunt inca F-16 anilor 70-80. La rusi se vad modele mai noi + Su-47 Berkut, prototipul avioanelor noi de gen5.
Ah da, si bombele atomice. de SATANA ai auzit? Rau ca nu.

De terestre deja nu mai vorbesc, T-95, versiunile Tagil - rup buca la Abrams.

| tudorvolcano explică (pentru 0x11111051):

Depinde. SUA are la dispoziție un buget militar mai mare. Trebuie să ții cont și de numărul aeronavelor. Sovieticii i-au înfrânt pe nemți cu tehnologie aeriană inferioară fiindcă era mai ușor de construit și de reparat. Nemții nu puteau repara așa ușor pierderile.
Da, am auzit de Satana, dar nu știu ce are de-a face cu ceea ce se dicută acum.
Rusia are o armată terestră mixtă : 10% tehnologie modernă susținută de tehnologie din 1970. Au forțe terestre de mare cantitate și câteva de bună calitate fiindcă trebuie să depășească în forță și număr numărul de AFV-uri și tancuri al tuturor statelor NATO combinate.

| cristimihailov a răspuns:

Nici una.
Este o interpretare personala a ta.

| Drathmnight a răspuns:

Este mult de discutat. Eu nu cred ca Rasia va avea prea mult de suferit. In cel mai rau caz vor fi doi ani de criza. Probabil Moscova va forta Kievul sa semneze o pace avantajanta Moscovei. Insa sanctiunile la adresa Rusiei au devalorizat bursa din Moscova, care acum valoreaza mai putin decat compania Mocrosoft. Cu toate astea, nu cred ca Putin ar declansa un razboi mondial, desi e sustinut de tari precum China si India.
Oricum Ukraina nu va fi inarmata cu nimic. Nu se trimit nici macar foduri in Ukraina, de teama ca va fi anexata curand de Rusia.

| tudorvolcano explică (pentru Drathmnight):

Http://romanian.ruvr.ru/......sale-4977/
Însăși Rusia recunoaște că conflictul a fost creat de SUA. Rușii au căzut într-o capcană fără scăpare. Nu știu ce o să facă rușii dacă Kievul se va înarma nuclear și ar deveni Pakistanul Europei.