| lavyyy_6110 a întrebat:

Am si eu o intrebare delicata. daca o persoana a decedat si dupa cativa ani si parintele lui a decedat, nevasta respectivului are dreptul asupra mostenirii parintilor.sau doar fiii lui dezbat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotia are dreptul la o cota de 1/4 din averea sotului decedat iar copiii, indiferent cati sunt, au dreptul la o cota de 3/4, impartita in mod egal intre ei.
Sotia nu are dreptul de mostenire asupra averii parintilor sotului, au drept de mostenire doar fratii/surorile sotului.

| lpavel a răspuns:

DA, are drept dar daca a avut macar 5 ani de casnicie!