| AntalAlin a întrebat:

Am si eu o neclaritate, un vice primar din satu meu si-a facut o antena de net cu care distribuie net prin sat.Netu are o calitate foarte proasta, pretul este mare si nu lasa alte firme de net sa vina la noi in sat.Are voie sa faca asa ceva si daca pot sa-i fac o plangere undeva

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca viceprimarul nu lasa alte firme, nu el are atributii in acest sens. Pesemne ca alte firme nu vor sa vina in sat, poate ar fi cheltuieli mari si clienti putini.
N-ai ce plangere sa faci, eventual ai putea solicita alte firme, de exemplu Telekom.

| alessia5158 a răspuns:

Daca situatia este intr-adevar precum spui, te poti adresa Consiliului Concurentei printr-o sesizare/plangere. Te lamuresti "ce si cum" daca citesti intrebari frecvente pe site-ul institutiei :http://www.consiliulconcurentei.ro/ro/pagini/intrebari-frecvente.html

| AntalAlin explică (pentru alessia5158):

Multumesc de ajutor.Sa nu uit sa mentionez ca el nu mi-a facut contract, nu emite factura si aproape toti banii se duc in buzunarul lui.El a venit la mine mi-a instalat antena, mi-a facut un cont si atat, nu cred ca e legal.

| alessia5158 a răspuns (pentru AntalAlin):

Nu este legal --- daca are firma, reclama ca respectiva firma nu elibereaza facturi si chitante pentru serviciile oferite clientilor la Directia Generala Antifrauda Fiscala din cadrul ANAF-ului.Inspectorii antifrauda efectueaza verificarile necesare prevenirii si descoperirii faptelor de frauda si evaziune fiscala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca poti sa- demonstrezi in instanta reaua intentie da. Mai bine intra, fa-ti un cont gratuit si pune intrebarea pe Avocatnet. ro.

| AntalAlin explică (pentru Salontanul):

Mersi mult pentru ajutor

| AntalAlin explică:

Multumesc pentru raspunsuri...ati fost rapizi happy