| DeathLord93 a întrebat:

Am si eu o nelamurire daca este cineva cunoscator
Incatusarea unei persoane se face si daca aceasta are un comportament agresiv din punct de vedere verbal si al reactiilor adica se zbate injura (agitat)? Fara agresivitate fizica asupra organului de politie
Pentru ca am vazut o astfel de persoana de care politisti doar tineau cu mainile si era destul de recalcitrant insa nu avea intentia sa agreseze doar era foarte violent verbal

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.218/2002, rep. in 2014, citez:
"ART.33.(1) Pentru descurajarea, împiedicarea şi neutralizarea acţiunilor agresive ale persoanelor care tulbură ordinea şi liniştea publică, acţiuni ce nu au putut fi înlăturate sau anihilate prin utilizarea altor mijloace, poliţiştii pot folosi scuturi de protecţie, căşti cu vizor, bastoane din cauciuc, bastoane cu energie electrostatică, dispozitive cu substanţe iritant-lacrimogene şi paralizante, jeturi de apă, arme cu glonţ din cauciuc şi cătuşe, câini de serviciu, precum şi alte mijloace de imobilizare care nu pun în pericol viaţa sau nu produc o vătămare corporală gravă.
  (2) Mijloacele prevăzute la alin. (1) pot fi folosite împotriva persoanelor care:
  a) întreprind acţiuni care pun în pericol integritatea corporală, sănătatea sau bunurile altor persoane;
  b) blochează, în afara condiţiilor legii, căile publice de circulaţie, încearcă să pătrundă, pătrund fără drept sau refuză să părăsească sediile autorităţilor publice, ale partidelor politice, ale instituţiilor şi organizaţiilor de interes public ori privat, periclitează în orice mod integritatea sau securitatea acestora ori a personalului sau tulbură desfăşurarea normală a activităţii;
  c) ultragiază persoanele cu funcţii ce implică exerciţiul autorităţii publice;
  d) se opun sau nu se supun, prin orice mijloace, îndeplinirii solicitărilor legale ale poliţistului, numai dacă există o temere legitimă că prin acţiunile lor pot pune în pericol integritatea corporală sau viaţa poliţistului.
  (3) Folosirea mijloacelor prevăzute la alin. (1) împotriva participanţilor la acţiunile agresive se va face în mod gradual, după avertizarea prealabilă asupra utilizării unor asemenea mijloace şi acordarea timpului necesar pentru încetarea acţiunilor şi conformarea la solicitările legale ale poliţistului; excepţie fac cazurile extreme. Orice acţiune în public şi în cazuri extreme se face prin anunţare: "Poliţia!"
  (4) Folosirea mijloacelor prevăzute la alin. (1) nu trebuie să depăşească nevoile reale pentru împiedicarea sau neutralizarea acţiunilor agresive."
Este dreptul si datoria politistilor sa ia masura incatusarii, daca este nevoie si corespunde prevederilor legale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E la latitudinea agentilor de politie. Agresiune e tot agresiune fie e doar verbala, nu stii niciodata in ce poate degenera.

| DeathLord93 explică (pentru suntserios):

Nu avea in ce sa degenereze decat asupra politiei eventual sa incerce sa si faca rau singur

| suntserios a răspuns (pentru DeathLord93):

Pai si daca degenera asupra politiei nu merita catuse?

| DeathLord93 explică (pentru suntserios):

Nu avea intentii agresive asupra nimanui era doar foarte agitat si facea galagie

| Iulian_Temporar_Iulian_2002 a răspuns:

Nu cred... daca este chemat la sectie sau asa ceva si se opune ii pune catuse.