| virtualbas a întrebat:

Am si eu o problema,am un apartament dat la inchirie, chiriasi m-au anuntat ca pe data de 10.08. 2015 vor sa paraseasca apartamentul dar ei au semnat acum 2 luni maxim renoirea contractului... care sunt legiile si ce pot face sa recuperez datoriile, si ce benefici am pe tema asta ca ei pleaca in perioada contractuala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"  ART.1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
  (1) Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."
Fata de aceasta prevedere ai dreptul sa soliciti chiria pe 60 de zile, socotite de la data notificarii, precum si
sa-ti plateasca eventuale despagubiri pentru stricaciunile produse, daca este cazul sau sa le repare pe socoteala lor.
Daca nu-ti platesc de bunavoie atunci poti sa-i actionezi in judecata, bineinteles daca ai contract de inchiriere incheiat legal.

2 răspunsuri:
| lastOne a răspuns:

Parerea mea este ca a intervenit ceva neasteptat si se vad nevoiti sa renunte la o intelegere pe care au considerat-o convenabila in istoria voastra recenta.

In teorie ar trebui sa poti plati eventualele restante (in cazul in care au restante si pleca fara sa le achite) din garantia pe care ai solicitat-o la inceput (asta e practica generala, presupun ca ai facut la fel).

Nu as zice ca iti pare asa rau ca pleaca, din contra "beneficiile" alea par sa iti fi excitat apetitul financiar.

Vorbeste cu oamenii, probabil ca este ceva destul de serios incat sunt nevoiti sa renunte la o locuinta, sigur nu au nevoie de alte probleme. Putina omenie nu strica din cand in cand.