| CLaludiu1234 a întrebat:

Am uitat sa întreb la politie când l-am scos, cât timp e valabil cazierul pentru angajare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de cazier judiciar este valabil o perioada de 6 luni de la data eliberarii, conform L.290/2004, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 27.
(1) Persoanele fizice sau juridice pot obţine propriul certificat de cazier judiciar ori extras din cazierul judiciar în condiţiile stabilite la art. 28-31.
(2) Certificatele de cazier judiciar emise de autorităţile prevăzute la art. 6 şi 7 sunt valabile 6 luni de la data eliberării."

| gabicoo a răspuns:

Jumătate de an. Vezi răspunsul lui @ioandelasal. E jurist.

| Hyperion7 a răspuns:

Până faci vreo infracțiune?batting eyelashes)