| anonim_4396 a întrebat:

Ar fi situatia economica a Romaniei neaparat mai proasta, daca nu ar fi membru in Uniunea Europeana? Dar daca nu ar fi in NATO? ce ar insemna asta pe plan militar?

Răspuns Câştigător
| alexandra_3253 a răspuns:

Ar fi fost mai bine daca nu eram in UE pentru ca eu cred ca nu s-ar mai simti criza asta financiara atat de mult..pe plan militar nu stiubig grintongue

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu ar fi membra in UE situatia economica a Romaniei ar fi mult mai proasta decat este acum.Pe plan militar NATO ne ofera garantia ca vom fi ajutati oricand vom avea nevoie de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe plan NATO ar fi jale pentru ca suntem contidionati, pe celalalt plan, economic, daca n-am face parte din UE, ma gandesc la tarile care nu fac parte din UE, au refuzat participarea, oare alea cum o duc? bine, foarte bine, desi UE le pune bete in roate de cate ori are posibilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Situatia economica a Romaniei ar fi mult mai proasta daca nu am fi membru Uniunea Europeana... din cate am citit eu Romania la anul [mai precis la inceputul anului] se va imprumuta de multi bani la Uniunea Europeana pentru ca nu o sa mai aiba cu ce sa plateasca guvernul salariile pentru ca banii de la FMI gata s-au dus...

Nu cred ca ar insemna mare lucru daca nu am fi fost membri NATO, doar ca in caz de un conflict cu alta tara noi nu am fi primit niciun sprijin de la alta tara.