| RoxanaGhost a întrebat:

As dori sa va cer o parere.
Bunicul meu o murit pe 2 ianuarie de infarct,insa infarctul nu era de la sine, ci cauzat de cineva[stiu eu toata povestea si am 2 martori]. Daca de exemplu peste 2 ani as incerca sa dau in judecata persoana care i-o cauzat moartea,as mai putea?
Sa va zic mai pe scurt...E vorba de vitregul[nu merita sa-i spun tata]
In seara de Craciun facuse cacatul ravagii si bunicu i-o dat cu dosul de la carja in piept iar ala l-o strans de gat cu o chestie, nu mai stiu sigur...in fine o scapat bunicu am sunat eu la politie si idiotii aia i-o dat amenda de 5 milioane,s-o intors,bunicu o dormit incuiat in camera lui. Urmatoarea dimineata de Craciun o plecat definitiv cacatul, iar seara bunicu o avut o criza si o vomitat alb[el avea si angina pectorala dar mai rezista macar 5 ani dupe parerea mea], in fine si-o revenit. Iar la a doua zi dupa revelion pe 2 ianuarie intre ora 01:30-02:30 l-am gasit mort,statea la Tv sad
Vina aluia o fost! Sunt sigura! Am avut o viata, ca mai bine nu o traiam! Tatal meu o murit cand aveam 3-4 ani sad ultima data l-am vazut la spital la Iasi sad si ultima data mi-o zis la telefon ca se va intoarce :-((
Am stat de la varsta de 20 de zile si pana la 1 an si 4 luni in Suceava, apoi m-o luat mama cu ea in Tulcea[orasul ei natal]
care e un oras de tot scuipatul! Nu sunt respectata de nimeni! La 10 ani am fost diagnosticata cu depresie cronica...
Totusi nu conteaza viata mea, vreau doar sa stiu daca pot sa depun o plangere peste doi ani? Si va rog sa ma iertati daca am avut greseli de ortografie sau am pus intrebarea la o categorie gresita.Nu mi-am putut stapani plansul sad

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala dar nu cred ca rezolvi ceva, nici acum si nici peste 2 ani.
Daca erai sigura de vinovatia tatalui vitreg atunci trebuia sa faci plangere imediat dupa moartea bunicului si sa soliciti autopsierea acestuia de catre medicul legist, asa s-ar fi putut stabili cauza mortii si daca a fost vinovat cineva, mai ales ca au trecut 8-9 zile de la fapta la deces.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... de la Craciun la Revelion sunt cateva zile, asa ca e imposibil de stabilit o relatie cauzala intre fapta tatalui vitreg si decesul bunicului. Pentru asta ar trebui sa existe dovezi clare la autopsie si ma tem ca dupa cateva zile de la fapta nu mai exista dovezi. Alte cauze pentru vomitat pot fi ca a mancat prea mult sau a mancat ceva stricat, multi romani ajung la spital de Craciun si de Revelion din aceste cauze.

| RobertMoon a răspuns:

Buna, am citit gandurile tale cu tristete. Poti face plangere cand doresti, spui tot tot ce ai vazut, iar nenorocitul trebuie sa plateasca. De preferat faci cat mai curand plangerea ca peste 2 ani el poate sa zica ca e o inventie scuze cacofonia'. Daca mai ai intrebari iti raspund...imi pare rau ca ai fost trista pana acum si inca esti, din ce observ traiesti intr-o familie cu probleme destul de grave.

| bogdan324 a răspuns:

Daca stii sa explici bine, cu voce tare, atunci poti si atunci sa faci plangere si peste 2 ani, pana atunci ii poti face viata acelui betiv[sau femeie, se pune doar cu persoane mai slabe ca el din cate vad] un calvar[asta in caz ca mai sta cu voi si acum], presupun ca ai in cap niste metode destul de bune pentru asta. Daca cumva te agreseaza sa nu mai stai pe ganduri si sa ii zici lu' maicata, daca nici ea nu va interveni atunci anunti la protectia copilului!

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

La judecatorie sta totul in felul urmator: ai dovezi - sunt sanse 50%, in functie de judecator. Singurul martor care conteaza ar fi doctorul, si mai exact foile doveditoare ca a patit ceva bunicul tau inainte sa moara (ceva facut de alte persoane, adica vitregul) + martori care sa fi vazut ca totul a fost provocat de vitregul.
Eu de exemplu am fost pentru ca tatal meu (original) a aruncat cu un ciocan dupa mama ca sa ii dea in cap (ca au ajuns la divort ca el tot ce facea era sa bea si sa fie violent). Practic judecatoria nu a facut nimic, chiar daca aveam martori. Nu prea baga pentru atata la inchisoare, decat daca era sau ai omorat pe cineva si exista dovezi clare si martori.

| CaLyStuu a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru aceasta trauma, sincer am citit intristat. Cum a spus si iLuis, poti face cand vrei. Dar intrebarea mea : De ce pente 2 ani, ci nu acum? Daca cumva simti nevoia sa vorbesti cu cineva ma gasesti pe mail : oprea.razvan2000@yahoo.com ( nu te iau peste picior sau ceva, dar vreau sa imi dezvolt calitatea de psiholog amator ). Sper ca te-am ajutat.