| hândel a întrebat:

Azi-dimineata, cand m-am dus sa duc gunoiul, un mos stafidit imi luase sacul din mana cu o iuteala de m-a lasat uimit pentru. o secunda. Bine-nteles ca i-am luat inapoi sacul, si l-am aruncat in ghena. Atata mi-a trebuit, ca sarise mosul cu gura pe mine ca-i fur gunoiul, si ridicase bastonul sa ma loveasca! Yo m-am enervat, si bruscandu-l, i-am luat bastonul si, l-am aruncat la subsolul unui bloc. Mosul cazuse fara sprijinul bastonului, si l-am lasat langa ghena sa tremure meditand asupra gestului sau monstruos, de a ataca pe cineva. Nu inteleg, cu ce drept imi violeaza intimitatea menajera? Ce tupeu! Unde pot face plangere ca sa-l ridice pe mos, si eventual sa-i aplice o corectie? Vad ca este-n acelasi loc, nesimtitul doarme acolo stricand imaginea zonei noastre. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf, oare sunt singura care am inteles ca tu, de fapt, glumesti? Nu stiu de unde le mai scoti, cred ca noaptea nu ai somn, te gandesti cu ce sa ne mai uimesti laughing

23 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Gunoiul unora- averea (cina) altora.

| Flav a răspuns:

Nici nu stiu cum sa-ti raspund la acest post, ca sunt uimit de reactia avuta de tine. Iti dau cateva versuri din Parazitii:
''Statul vrea sa stie daca esti invelit bine
Cand ajungi sa dormi in parc cu 3 geci pe tine
Ai averea-n pungi, noptile sunt lungi cand ti-e foame
Si poti sa tremuri liber ca pasarea invelit in cartoane
Nu mai ai nume, ca n-ai nevoie, ai devenit invizibil
Esti boschetar si boschetar te striga toti, e incredibil.''
Si acum mediteaza tu, ca acel om nu cred ca medita asupra gestului sau. Nu mai avea puterea pentru acest lucru.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Urat gest ai facut te-ai gandit macar o clipa ca acel mos nu are ce manca? Te-ai gandit ca fara baston nu poate merge si poate ingheta de frig? El a facut un gest monstruos sau tu ca ai bruscat un biet batran flamand si mai mult ca sigur bolnav si fara adapost? Raspunde la aceste intrebari sa iti dai seama ce fel de OM esti!

| AvalohAlyn a răspuns:

Deci, asa sunt batranii, mai artagosi, mai suparati pe tineret, mai invechiti dar ce i-ai facut tu acelui batran chiar ma uimeste.Mai vrei sa il si ridice politia, cred ca ar trebui sa te ridice pe tine.In locul batranului eu iti luam gunoiul si ti-l aruncam in cap.

| Dmonik a răspuns:

"nesimtitul doarme acolo stricand imaginea zonei noastre"....superb spus!
Nu stiu daca te-ai gandit la discrepanta dintre aparenta si esenta cand ai pus intrebarea, dar ironia am prins-o!

nony
| nony a răspuns:

Ori glumesti, ori faza a fost de tot rahatul. Daca erai atat de ingrijorat de aspectul cartierului, nu faceai asa ceva.
Stii doar ca psihicul lui era la pamant, ce te asteptai, sa-ti explice teoria relativitatii?
Nu ai procedat bine, si cred ca tie ar trebui sa-ti fie rusine.Gestul lui a fost involuntar, al tau a fost voit, ceea ce te face mult mai vinovat.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca i-ai facut asta unui mos fara ajutor si fara dicernamant eu te trasnesc.

| Barajag a răspuns:

Mi te imaginez cum ai facut cu bietul omhee hee, asta e, crezi ca e singurul care este inconstient de ce face? Romania e plina de astfel de oameni.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Sper ca era o gluma... daca nu zi'mi adresa ta ca vin si'ti dau doua palme si'ti fur si gunoiu...fii serios...nu mai face glume de astea...ma sperie numai gandul...acum serios daca ai facut'o dati doua palme si ma scutesti pe mine de un drum straight face

| Bishop a răspuns:

Ia du-te si vezi daca mai respirahee hee. Dar nu inteleg de ce te-ai suparat atata, frate, era doar gunoi! Poate batranul nu si-a mai dat seama de ce face sau era vr-un sarman care cauta mancare.

| StaRmAgiC a răspuns:

rolling on the floor buna poanta. ce trasnit potzii fii.straight face iar daca nu e vreo poanta si e adevarat...no talking foarte rau. ntz ntz...

| Elly4all a răspuns:

Otonis as vrea sa fiu de partea ta dar din pacate nu prea sunt, in primul rand acel batran mai mult ca sigur nu mai gandea logic si de aceea a actionat in acel mod. Poate ca este un om bolnav psihic sau poate nu avea ce manca saracul. Politia sau oricine alt cineva nu il va invinui pe el pentru ca este in varsta si este lipsit de aparare mai mult ca sigur pe tine te vor invinovatii pentru ca esti tanar si nu trebuia sa actionezii violent, trebuia sa'i explici batranellui ca acel ceva pe care vroia sa'l ia in posesia sa nu era de fapt al lui si daca intr-adevar nu asculta pai atunci trebuia sa'l lasi in pace.Ar trebui sa te intorci la locul faptei si sa'l ajuti sa'si revina, crede-ma multi batrani sunt in situatia lui, iar noi trebuie sa'i sprijinim si sa'i ajutam.

| Miruna3094 a răspuns:

Sper ca glumesti si ca nu i-a facut asa sarmanului mos:o

| cici_6785 a răspuns:

Otonis esti dus cu capul rau, de unde le scoti? Din burta? Le visezi noaptea sau t-i le imaginezi cand esti pe buda?

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@otonis deci vreau adresa si orele la care duci gunoiul si in ce zile...rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor...tot la subsol si eu? thinking rolling on the floorrolling on the floor pe mine sigur ma ridica repede cineva de acolo big grin tongue rolling on the floorrolling on the floor

| trifsandu a răspuns:

Faptul ca l-ai bruscat si tu te face mai vinovata ca el. Tu nu te-ai intrebat niciodata OARE DE CE STA ZILNIC ACOLO? OARE ARE CE MINCA? OARE ARE UNDE MERGE? Sincer imi pare rau pentru cele auzite sau mai bine pentru cele scrise de tine.
Oameni buni eu zic ca daca i-am ajuta si pe ei nu ar mai fi acolo zi de zi si nu ar strica imaginea cartierului tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wai da` nu trebuia sa faci asa ceva...sad. Tu iti dai seama ca omu` ala era lipsit de adapost, si probabil nu era chiar lucid la minte, sa zic asa, de` a ridicat bastonul la tine...niciodata sa nu iti pui mintea cu astfel de oameni. In locul tau m`as duce sa-i aduc bastonul si i`as da si ceva de mancare!
Inafara de faptul ca ai facut un gest urat, ai mai si pacatuit, PAGANULE!laughing.

Ceau, sa fi iubit!:*:*:*
P. S:Lasa imaginea zonei ca nu esti tu pus responsabil cu asta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar ai facut asta inseamna ca esti un om f. ignorant si rau.straight faceintamplator si mie mi s-a intamplat ceva asemanator acum cateva zile... duceam gunoiu si un baiat a venit si a vrut sa mi'l ia din bratze si i l'am dat si i'am zis ''vezi ca sunt si niste caiete noi acolo poate iti folosesc'' si mi-a zis ''multumesc''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te mustra constiinta pentru ca ai bruscat un om in varsta care cauta ceva de mancare, mai bine ti-ai cere iertare! cred ca adevaratul nesimtit esti chiar tu! si cu imaginea zonei alta tampenie! cand o sa ajungi la o varsta ca a omului o sa vezi pe pielea ta! daca e sa chemi pe cineva pentru corectie ar trebui sa chemi pentru tine! ce se intampla cu oamenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus toat lumea cred ca glum nu-s pot e adevarat da sa te plangi pentru asa ceva ha ha ha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca este-n acelasi loc, nesimtitul doarme acolo stricand imaginea zonei noastre. Multumesc! Ba tu poate l-ai omorat!

| strawberry_1249 a răspuns:

OMG prea penibila situatia adica nu gandesti era un batran fara ajutor si orcium... ce ti-a furat aurul?

| roxana23 a răspuns:

Fata urat gest si parca iti loase auru auzi imi lou gunoiu din mana vai