| FakeSmiley a întrebat:

Buna
Acum 2 ani si s-a furat telefonul. Iar acum 2 luni am primit citatie cum ca o sa am procesul pe 8 sept. Din cate am citit eu pe hartie am inteles ca daca vreau modificari ceva sa anunt in termen de 7 zile. Eu acum vreau sa retrag plangerea sa nu mai ma duc la proces deoarece ei sunt de etnie roma, si nu vreau sa ma vada. Mai pot retrage plangerea acum? sau e prea tarziu? Iar daca mai pot, cum pot proceda?
Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum sa retragi plangerea, furtul se cerceteaza din oficiu. Plangerea se poate retrage doar la infractiunile pentru care este necesara o plangere prealabila.
Ce poti face este sa renunti la calitatea de parte civila (la restituirea telefonului sau despagubire), o poti face in scris si nu este nevoie sa te prezinti la proces.

| FakeSmiley explică (pentru Ioandelasal):

Pai telefonul l-am primit. Si pentru asta ai idee unde trebuie sa ma duc?

| vladuss09 a răspuns (pentru FakeSmiley):

La politie sa declari asta. nu ii pune pe o pista falsa ca tu ai telefonul si eu nu stiu ca s-ar putea sa ti se faca dosar.

| FakeSmiley explică (pentru vladuss09):

Nu am pe ce pista falsa sa-i pun. Telefonul de la ei(politie) l-am primit. acum era doar judecata asta la care m-am gandit bine si nu mai vreau sa ma duc.
Iar aceasta declaratie o pot face gen la orice politist de acolo nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru FakeSmiley):

Daca este asa atunci nici nu mai trebuie sa faci mare lucru, depui la instanta o scrisoare prin care spui ca tu nu mai ai nici o pretentie fata de respectivul si nu mai trebuie sa te prezinti la proces.

| vladuss09 a răspuns (pentru FakeSmiley):

Da. Le spui ca ai primit o scrisoare bla bla bla si ca nu vrei sa te duci.

| FakeSmiley explică (pentru vladuss09):

Am fost la politie si mi-a spus un nene de acolo ca cica nu am ce sa mai fac acum. nu stiu ce o sa fac...

| vladuss09 a răspuns:

Nu te prezinti la proces si asta e. Nu cred ca au ce sa iti faca. Cred ca maxim pierzi procesul, dar oricum ai zis ca vrei sa te retragi.
Acum este alegerea ta. Succes!

| Andrei_Nikol_1970 a răspuns:

Legea,dupa cum ai precizat si tu, iti permite sa faci modificari in termen de 7 zile, asa ca poti retrage plangerea

| FakeSmiley explică (pentru Andrei_Nikol_1970):

PAi 7 zile. dar am specificat ca au trecut 2 luni de atunci. Si vreau sa ma asigur ca mai pot face ceva.

| Andrei_Nikol_1970 a răspuns (pentru FakeSmiley):

Poti lua legatura cu un avocat (contra cost) iar el te poate reprezenta la proces fara a te prezenta tu si el poate cere in instanta retragerea plangerii