| Ardelean12314 a întrebat:

Am fotografiat un profesor in timpul orelor de curs, maine sunt chemat la scoala pentru treaba asta si doamna respectiva ma amenința că ma da in judecata, e normal?
Ce au voie să-mi facă?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este foarte normal si legal, este vorba raspunderea declictuala pentru afectarea dreptului la propria imagine, prevazuta de Codul civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."
De asemenea poti fi sanctionat si disciplinar.

| sierra1 a răspuns:

și ce ai făcut cu poza?

| LaFIX a răspuns:

Pai probabil o sa îți scadă nota la purtare, dar trebuia sa fi avertizat că nu ai voie sa faci poze( drapt la imagine publică), dar e cam *** sistemul romanesc