| AlCaponeNotDie a întrebat:

Am luat teapa pe olx cu coletul. Mai exact a trimis acel om iphone 5 prin posta, l-am platit la posta, cand am deschis era de fapt o scandurica desenata tip iphone 5. Iam facut o slujba... Intrebarea mea este : ce pot face ca sa imi recuperez banii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu el, spune-i sa-ti restituie suma platita. Daca nu o face intr-un termen rezonabil poti depune la politie o plangere penala pentru inselaciune. Va trebui sa poti dovedi ca nu ti-a trimis telefonul ci o scandura.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la poliie i faci o plângere pentru infraciunea de înelăciune.PS cine vă pune să luai de pe OLX?!? măcar dacă ai fi folosit opiunea „cu verificarea coninutului înaintea livrării

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai faci nimic. Nu va mai raspunde la telefon, posibil sa isi fi ars deja sim-ul.Contul de PLX si l-a sters sigur si cum adresa sigur e falsa, nu mai dai de el. poti face recalamtie la OLX in schimb, poate ei au ceva date reale despre el dar...slabe sanse.Fa o reclamatie la OLX.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau.daca ai trimis banii azi prin posta, de regula dureaza trei zile.mergi la posta si spune-le povestea.Cred ca pot bloca mandatul cu banii.Desigur va trebui anuntata si politia, va urma cercetai, cuvantul lui impotriva cuvantului tau. Cum nu ai cerut livrare cu cerificare adica sa deschizi coletul in fata postasului...