| dayanara1900 a întrebat:

Buna,
am nevoie de niste sfaturi cu privire la divortul de comun acord.Eu si sotul meu ne-am despartit de aprox 4 ani dar nu am divortat legal.Intre timp am inceput o noua relatie din care a rezultat un copil, dar care legal este al sotului, deci in fata legii avem un copil minor sad. Cum sa procedez, sau cum sa formulez cererea de divort pentru a rezolva ambele situatii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa data de 1 octombrie a.c., in conformitate cu prevederile Codului civil ce va intra in vigoare la aceasta data, se va putea divorta prin acord comun si daca exista copii minori, dar numai pe cale judecatoreasca. Odata cu cererea de divort se va putea introduce si actiune in tagada paternitatii, daca nu este introdusa de sot aceasta poate fi introdusa si de sotie. Apoi copilul poate fi recunoscut de tatal natural pe cale judecatoreasca ori printr-un act autentic, incheiat de un notar public. Numai bine!

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Doamneeee,am vazut si eu una care nu vrea banii sotului.Ori esti proasta, ori nu gindesti ori trebuia sa te duci la manastire.

| BiuL a răspuns:

Eu cred ca cererea de divort trebuie sa mai astepte. In prima faza sotul trebuie sa introduca o actiune in tagada paternitatii, iar tatal copilului o actiune in recunoasterea paternitatii. Apoi puteti divorta de comun acord la notar, pentru ca practic nu va exista un copil minor rezultat din casnicie.
Fundita?

| francesca89 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa consulti un avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, orice copil rezultat din afara casatoriei al are pe sotul mamei cu care este casatorit in acte tata chiar si impotriva vointei acestuia.
Acesta insa trebuie sa adreseze instantei cu in proces in tagata paternitatii daca nu este cu putinta ca el sa fie tatal acelui copil, in acesta cauza are nevoie de un avocat care sa-l reprezinte si de restul familiei care sa recunoasca cum stau lucrurile in fapt, altfel procesul sufera amanari ori tergiversari ducand la costuri financiare ridicate si timp pierdut.