| razvan7722 a întrebat:

Am nevoie sa stiu daca in aeroporturi la plecarea cu avionul si va vama din aeroport este acceptat buletinul deoarece pasaportul tocmai ce a expirat. Daca a calatorit cineva in ultimele luni doar cu buletinul poate sa imi confirme sau trebuie sa fac urgent un pasaport nou?

Astept raspuns urgent
multumesc mult! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pasaportul este necesar doar atunci cand calatoresti in strainatate, intr-o tara care nu este membra a Uniunii Europene. In interiorul Romaniei si in tarile membre UE se poate calatori si numai cu cartea de identitate. Cu buletinul de identitate nu se poate calatori. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6^1
  (1) Pentru scopurile prezentei legi, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate valabile constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene."