| vldast02 a întrebat:

Bună, am o întrebare destul de dificila pentru mine și încă nu i-am înțeles sensul din alte vorbe ale oamenilor asa ca vreau sa ascult și răspunsurile dumneavoastră.
Eu sunt major, singur fiu din familie și nu ma înțeleg bine cu mama, iar tata și bunica mea au acte pe casa, după ce a murit bunicul, tata și mama s-au căsătorit când aveau deja actele tata și bunica pe casa asa ca ei vor sa îmi facă acte mie, ei după ce îmi fac mie acte pe casa, mama mai are dreptul la casa sau sa îmi ia casa într-un fel sau altul (despărțire)? Chiar vreau sa ma ajutați, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal si bunica sunt singurii proprietari si au tot dreptul sa-ti vanda sau doneze casa, mama ta neavand nici un drept asupra casei, asa ca nu poate sa ti-o ia.
Doar daca tatal tau ar deceda, inainte ca tu sa primesti dreptul de proprietate asupra casei, mama ta ar vea drept de mostenire asupra cotei de 1/4 din partea tatalui asupra casei.