Întrebare recomandată | sssSnake a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu permisul de conducere. Nu am mai gasit nicicum un raspuns sigur cu privire la permisele noi de conducere, ma intereseaza dupa ce perioada pot sa trec granita (de exemplu in Ungaria)? Am permis doar de 1 saptamana, si stiu ca acum cativa ani trebuia sa conduci timp de 1 an, iar dupa aceea puteai sa iesi afara din tara cu masina, so:

Dupa ce perioada poti sa conduci in afara granitei cu permis nou? (1 saptamana)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatia rutiera actuala nu exista o prevedere care sa interzica plecarea in strainatate, cu masina, a conducatorului auto care a obtinut permisul de conducere de mai putin de 1 an, asa ca poti pleca linistit. Obligatiile suplimentare pentru cei ca tine sunt prevazute la art.149 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002, regulament aprobat prin HG 1391/2006, citez:
"Art. 149. – (1) Conducatorul de autovehicul sau tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obtinerii permisului de conducere are obligatia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbena, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamarii, de culoare neagra, cu lungimea de 60 mm si diametrul punctului de 10 mm, dupa cum urmeaza:
a) la motocicleta, în partea din spate lânga numarul de înmatriculare;
b) la autovehicul, pe parbriz în partea din dreapta jos si pe luneta, în partea stânga jos;
c) la autovehiculul care nu este prevazut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos si pe caroserie, în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos si pe luneta ultimului vagon, în partea din spate stânga sus;
e) la autovehiculul care tracteaza o remorca, pe parbrizul autovehiculului în partea din dreapta jos si pe caroseria remorcii, în partea din spate stânga sus.
(2) Conducatorului de vehicul prevazut la alin.(1) îi este interzis:
a) sa conduca autovehicule care transporta marfuri sau produse periculoase;
b) sa conduca vehicule destinate testarii sau cele pentru probe;
c) sa conduca vehicule destinate transportului public de persoane, inclusiv în regim de taxi."

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

A ramas la fel! Dupa un an.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poti iesi oricand, cu obligatia de a posta semnul distinctiv.Nu stiu daca e prevazut in legislatie, dar in tarile care au alt semn distinctiv pentru incepatori, trebuie abordat semnul tarii respective.