| IdkOfelia a întrebat:

Bună. Am o intrebare legata de alocatii. Am depus dosarul în martie insa banii s-au oprit sa-mi mai vina prin posta din august. Pe card nu intra absolut deloc, de ce se intampla chestia asta? E o gramada de timp si am facturi de platit. Care e ideea si de ce dureaza atat de mult? Am depus dosarul la scoala ca alocatia sa imi intre pe card dar nimic.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca inca esti la liceu si ai depasit varsta de 18 ani ai depus o noua cerere pentru alocatia de stat pentru copii?
Daca nu ai depus-o va trebui sa o faci acum, altfel nu o s-o primesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Daca ai 18 ani cauta ti serviciu ca alocatie numai primesti deloc.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai daca ai depus acum in septembrie dosarul, mai așteptă puțin, daca nu a intrat pe cardul selectat de tine in noua cerere, repet NOUA CERERE, înseamnă că intră cel târziu în decembrie și pentru lunile din urmă.
Dar daca nu ai mai depus alte documente în septembrie, nu o sa primești nimic nicăieri, fiind astfel nevoit/ă sa mai aștepți vreo 2-3 luni, dar cu mențiunea că vei primi banii din august până în luna precedentă.(daca primești în decembrie alocația, o primești până în noiembrie, adică din august-noiembrie pentru că alocația vine cu o lună in urmă)
Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Mai menționez și că daca ai terminat studiile la liceu, nu mai primești alocație!