| TasieSimona a întrebat:

Am un apartament in care nu locuieste nimeni, eeste si debransat de la caldura. Este normal sa platesc gazele, liftul gunoiul atat timp cat nu locuieste cineva acolo?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se plătesc cheltuieli comune.
Sursa de gaz nu are ceas de apartament? Ce înregistrează dacă nu locuiește nimeni?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Depinde de oras. In unele s-a hotarit (desi nu e corect) sa se plateasca pentru o persoana.
2. Ai facut cerere de radiere la seful de scara/asociatie? Poate de asta...
3. Sint unele cheltuieli care se platesc oricum: revizia si intretinerea liftului, salariile administratorilor, abonament canal/gunoi, dar nu cota pentru gunoiul (ne)produs, liftul (ne)folosit, etc.
Daca gazul este la pausal (la comun) si il platesti, nu este corect (nu ai fost dat la scadere). Chiar daca s-a hotarit sa se plateasca pentru o persoana, gazul, apa, nu trebuiesc platite. Verifica la asociatia de proprietari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mergi la administrator, pe rand la firma furnizoare de utilitati: energie electrica, gaze, apa, faci o notificare ca acea locuinta, este vacanta.

Atentie, doar proprietarul poate face asta, dar, poate sa i se solicite si dovezi ca locuieste la o alta adresa, decat cea pentru care i se cer taxe pentru cele insiruite de catre tine.

Legal, nimeni nu poate sa fie oblligat impotriva vointei, sa plateasca servicii de care nu beneficia.

| michael5813 a răspuns:

Nu, nu este normal daca nu exista consum si daca nu lociueste nimeni in respectiva locuinta