| Negruuu a întrebat:

Am un spatiu inchiriat pe o firma si vreau sa il trec pe o alta firma (tot a mea) printr-un contract de subanchiriere sau de cesiune. Mentionez ca in contractul de inchiriere nu este specificat faptul ca nu se poate subanchiria spatiul respectiv. Se poate face contractul de subanchiriere sau cesiune intre cele doua firme ale mele fara acordul proprietarului spatiului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art. 1418 Cod civil chiriasul are dreptul de a subinchiria ori de a ceda contractul de inchiriere daca nu i-a fost interzis asta printr-o prevedere din contractul de inchiriere, asa ca poti face subinchirierea ori cesiunea fara a fi nevoie de acordul proprietarului. Numai bine!

| yanis a răspuns:

Subinchiriere(OK?). NU poti subinchiria fara acordul proprietarului pentru ca va fi lovit de nulitate contr de SUBinchiriere. o poti face pe riscul tau fara sa afle vreodata sa ai acoperire in contabilitate pentru chirie insa la administratie cere actul de proprietate si acordul proprietarului. cel mai bun lucru e sa vb cu proprietarul sa schimbati contractul si intri in legalitate.