| CJ23MDL a întrebat:

as avea nevoie de niste informatii cu privire la admiterea de la academia de politie? desi nu stiu cine ma va putea ajuta aici ...ma refer la materialele de unde poti invata pentru examene.mai exact cam tot ce as avea nevoie pentru a intra. si inca ceva, daca dau la academie.as putea fi si pe teren? sau ajung sa stau toata ziua sa ma plictisesc intr'un birou? happy sau ar trebui sa optez pentru scoala de agenti? mi'ar fi de mare folos raspunsurile voastre.va multumesc

Răspuns Câştigător
| dudumihai a răspuns:

Salutare Madalina

Informatii despre academia de politie gasesti pe site-ul lor http://www.academiadepolitie.ro, saitul Politiei.
Aici gasesti informatii cu privire la concursul de admitere, tematica, probe sportive.

La istorie ai 7 manuale de clasa a 12-a.Le iei pe rand si conspectezi cele 10 lectii din fiecare manual. Sfatul meu este sa incepi cu cele mai grele - Romania Mare, Concertul European, Voievozii si Autonomiile locale apoi restul.Sa iei fiecare tratat in parte si voievod, sa stii ce a facut, cu cine s-a luptat, tratatele ce prevedeau, etc.

La limba romana vei avea nevoie de DOOM primele 60 pg cuvintele :consoane, vocale, semivicale, despartirea in silabe, scrierea cu litera mica, mare, semnele de pc si ortografie.Mai trebuie sa stii cum se scrie corect numele locuitorilor, cuvintele compuse,forme de vocativ, anumite cuvinte, etc.
La gramatica ar fi bine sa ai mai multe carti de unde sa inveti.Aici trebuie sa pui accent pe exceptii si capcane si sa fi foarte atenta.

La limba engleza depinde de nivelul tau.Carti gasesti cate vrei in librarii, ar fi bine sa inveti dupa mai multe pentru ca autorii scriu ce vor si ce cred.Si aici sa pui mare accent pe exceptii si capcane pentru ca aici vei gasi multe.

Pentru a intra tu trebuie sa ai o stare buna de sanatate si sa fi apta dpdv medical : sa nu ai platfus, varici, tensiune, sa nu ai doptria mai mare de +/- 2.5, sa nu ai operatii pe oase,sa ai inaltimea corespunzatoare,sa nu ai semne particulare, probleme dermatologice,boli venerice sau epidemice (hepatita B,C), tensiune, etc.Sa ai o conditie fizica buna, sa poti indeplini baremele si sa treci de testul psihologie( sa te incadrezi in baremele lor - atentie distributiva, inteligenta verbala si nonverbala si sa stii ce sa minti la intrebari).

Indiferent ca esti subofiter sau ofiter vei avea munca pe teren, asta depinde de structura din care vei face parte.Sa fi sobolan de birou e mai bine, scade riscul de ati lua ceva in cap ca pe strada.Din academie iesi ofiter, grad superior,nu tablagiu.

Daca vrei sa intrii la academie incepe pregatirea de acum. Daca vrei sa iti iei meditatii ai grija la cine te duci pentru ca nu toti stiu meserie.Cel mai bine il testezi, ii dai o varianta si-l pui sa ti-o rezolve in fata, daca refuza sanatate buna, iti cauti altu, cu banii tai nu se joaca nimeni, nu esti prostul lor, de profesori ca stia ii plina lumea. Daca iti permiti si vrei sa te pregatesti cu profesori, atunci va trebui sa cauti profesori care pregatesc pentru aceasta scoala si care au avut rezultate.

Daca mai ai intrebari, posteaza-le

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu cauti pe net? Esti prea incuiata? Daca ajungi sa lucrezi in MAI (sper sa NU!), o sa emigrez in Sudan.

| Sentinel a răspuns:

Tu vrei sa dai la politie cu reducerile astea de personal? Mai gandeste-te o data