| abi0009 a întrebat:

Buna ati putea sa ma ajutati la aceasta intrebare? De ce constitutiile dintr-o tara libera se deosebesc de cele dintr-o tara cu un guvernamant dictatorial?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deosebirile provin din diferentele de regim politic, intr-o tara libera este un regim democratic, in dictatura este regim totalitar. Numai bine!

| ZOZOKid a răspuns:

Intr-o tara libera, puterea este impartita : legislativ-parlamentul, executiv-guvernul ( vezi principiul separarii puterii in stat). De asemenea, intr-o tara libera, participa mai multe partide politice la conducerea tarii. Si unul din cele mai importante elemente prezente este dreptul de vot al cetateanului de rand. Caracteristic tarilor libere este si respectarea drepturilor fundamentale ale omului.
Intr-o tara cu dictatura, puterea se afla in mana unui singur partid sau a unei singure persoane si ea ia toate deciziile importante. Aceasta poate trece de multe ori peste vointa populatiei. De obicei este interzisa existenta altor partide politice in afara de cel de la putere, iar opozitia nu exista. Cu alte cuvinte, cel de la putere cam face ce vor muschii lui si nu da socoteala nimanui.