| Lilithium a întrebat:

Buna! Cât este pensia de urmaș daca am un părinte decedat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas dupa un parinte nu este o suma fixa, asa ca nu pot sa-ti spun suma.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi."

1 răspuns:
| Chicken91 a răspuns:

Depinde cati ani lucrati avea parintele si cat a cotizat la stat. Daca ai sub 26 de ani si esti inca la scoala/facultate, trebuie sa te prezinti in fiecare an cu adeverinta de la secretariatul scolii/facultatii. Nu conteaza daca esti la stat sau privat, la buget sau taxa, e important sa fii la zi. Eu prin 2013 luam 400 si ceva de lei si mi-a permis sa continui studiile in conditiile in care stateam cu mama si salariul minim era 770.