| andreiGT a întrebat:

Buna cf? AM nevoie de ajutor imi spuneti si mie cum sa fac un bici de plugusor rapid si din ce materiale

FUNDA

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Un bat de 20-40 cm lungime, o gramada de sfoara din aceea care se foloseste la legat via si multa indemanare sa impletesti in 9, 6, 3 fire, astfel este gros in partea cu batul si subtire dincolo. iei o bucata de rafie (de la un sac) si le zdrentuiesti, le faci smoc (iei si tu 5-10 fire mai lungi, le imparti in 2 si partea de mijloc se leaga de sfoara si le impreunezi cu alt fir sa stea adunatee la un loc) si gata. doar ca impletirea funiei nu stiu sa o fac

2 răspunsuri:
| 1591 a răspuns:

Ar fi bine daca ai putea face rost de unul real. Daca vrei sa il construiesti singur poti folosi un betisor rezistent, iar pentru partea mobila o sfoara mai groasa (sau una mai subtire impletita) pe care o legi bine de betisor, poti folosi lipici sau aracet pentru lipi mai bine sfoara de bat. Daca folosesti sfoara acesta nu va scoate acel zgomot specific unui bici "autentic" pentru ca acela este facut din piele.

| Andrei_Mihai_1998 a răspuns:

Pai...Ia o bucata lunga si subtire de piele, ia un bat si leaga-le.