| Mihai_Dancila_1984 a întrebat:

Bună cine poate sa îmi spună dacă politia are voie sa ma legitimeze dacă mergeam obișnuit la lucru pe strada am arătat legitimația de lucru și nu buletinul ce legea a ieșit în anul acesta noua de 2018

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e ceva nou. In anii 90 am avut un grup de prieteni pentru care bateam tot orasul Timisoara pentru a fi cu ei, mergeam dintr-un capat al orasului pana in celalalt unde stateam eu, si pentru ca ma prindea seara tirziu, mergeam pe jos sau cu bicicleta pana acasa. Pe parcursul a cateva luni, am fost oprit de Politie si legitimat de trei ori cand am fost pe jos, si o data cand eram cu bicicleta.
Politia are voie sa te legitimeze chiar si cand mergi normal pe strada.

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca are voie. Asta le este meseria.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca Politia are voie sa te legitimeze!
Legea este de foarte multi ani, nu de anul acesta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca are voie... citeste legea 218/2002 art 31