| Noone4u a întrebat:

Daca eu am 17 ani iar prietenul meu 19. Si m-am mutat la el, exista vreo posibilitate ca parintii mei sau bunicii sa ma ia de aici cu politia, protectia copilului sau alta cale legala? Si daca da. Cum? ( mentionez ca parintii mei sunt plecati in strainatate si divortati, iar eu am fost incredintata mamei)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista posibilitatea de a obtine intoarcerea ta la domiciliu dar numai pe cale unei hotarari judecatoresti, obtinuta in urma unui proces.

| neutrino a răspuns:

Daca parintii tai vor, atunci te poate aduce acasa cu politia, tu fiind minora. Daca doresti ca el si familia lui sa nu suporte rigorile legii, atunci revino frumusel acasa. Nu neglija un mare amanunt: mai devreme sau mai tarziu, tot acasa te vei intoarce.

| test1999 a răspuns:

Salut. Nu, nu te pot lua de acolo. Peste 16 ani esti responsabil de faptele tale. Exemplu: Daca tu te duci si faci sex cu un prieten adult, iar tu ai 17 ani, parintii se duc la politie si spun asta, politia nu poate sa iti faca nimic pentru ca tu ai consitamant. Doar daca spui politiei ca ai fost violata.
Lasand asta deoparte, nu te pot lua de acolo daca tu nu vrei pentru ca ai consintamant, nici lui nu ii pot face nimic.

| xNex a răspuns:

Ar fi o posibiliatete destul de mare in jur de cam 70% dar daca tot ai 17 ani, nu ar fi mai bine sa stai inca un an "acasa" pana ajungi sa fi majora si dupa iti poti da si singura seama ce sa faci cu viata ta;) :D La 18 ani protectia copilului nu mai are de aface din cauza ca t esti majora si se crede ca sti ce doresti sau ce vrei de la viata :)
Mult succes :D https://www.youtube.com/channel/UCTwwN4vIje-7noE8PlBdExA