| kati_4258 a întrebat:

Doresc sa aflu daca am sanse sa -mi schimb numele de familie din Pop in Pap? Bunicul meu s-a nascut cu numele Pap dar a cerut sa i se schimbe in nume Pop. Tatal meu are numele de familie Pop iar eu doresc sa-mi schimb pe numele original.
Va multumesc pentru raspuns

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In acest caz numele poti solicita schimbarea numelui pe cale administrativa.
Trebuie sa mergi la Starea Civila (la Primaria de domiciliu) si sa depui o cerere motivata, insotita de urmatoarele documente:
- copii legalizate de pe certificatele de stare civila;
- un exemplar al Monitorului Oficial al Romaniei, Partea a III-a, in care a fost publicat, pe cheltuiala ta, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
- cazierul judiciar si cazierul fiscal;
- orice alte acte pe care le consideri necesare (aici poti sa te folosesti de actele in care bunicul tau purta numele de Pap)
Procedura de schimbare a numelui pe cale administrativa este reglementata de OUG nr. 41/2003.
In motivarea cererii tale trebuie sa sustii ca ai motive temeinice pentru ati schimba numele. Sunt considerate intemeiate motivele enumerate in art. 2 din OUG.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la Starea civila, acolo vei primi toate informatiile necesare.

| myrazvy a răspuns:

Da, bineinteles ca ti-l poti schimba, daca nu mainsel costa vrea 20 de lei taxa de schimbare a numelui. felicitari pentru ca revi la originalitate