| UltraLex a întrebat:

Buna,
Doua intrebari legale despre casatorie
1. Poti da pe cineva in judecata pentru ca ti-a distrus mariajul?
2.In Romania este valabila legea aceea ca daca poti aduce in instanta dovezi concrete ca partenerul te-a inselat sa poti cere absolut tot ce detine?

Va rog cei care nu stiti sigur nu va dati cu parerea doar sa va aflati in treaba

Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti da in judecata pe oricine si pentru orice, asta nu inseamna ca o sa si castigi.
In cazul expus sigur n-o sa castigi nimic. Eventual, daca sotul/sotia, dupa caz, te inseala cu alta/altul, aceasta poate constitui un motiv de divort.
2.Nu este adevarat, nu exista o asemenea lege. Daca nu exista o conventie matrimoniala se aplica regimul comunitatii legale de bunuri, respectiv bunurile obtinute pe durata casatorie sunt considerate bunuri comune si se impart in mod egal.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe oricine poti da in judecata, dar nu e obligatoriu sa si castigi.
Nu exista asemenea lege, dar poti incheia un "contract prenuptial" la notar in care sa fie prevazute garantii pentru diferite cazuri. In lipsa, poti emite doar eventuale pretentii de despagubire morala, dar trebuie sa ai argumente foarte serioase sa le obtii, macar partial.

| mihai69 a răspuns:

Nu și nu.