| xVadSunete a întrebat:

Bună, după 8 luni aflu ca "ea" este insarcinata. Eu nu știam ca e al meu și nici în momentul de fata nu știu dacă este al meu. Nu am mai avut nici o tangenta cu ea De foarte mult timp... si acum imi spune ca voi fi tatitc. Dupa ce fac testul acela ADN, sa văd dacă chiar este copilul meu. Trebuie sa îi plătesc pensie alimentara copilului dacă este al meu? Sau pot sa-l iau eu pe copil?( menționez ca ea nu are venit. ) o sugestie va rog cum se procedează în astfel de situații.

Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

E cam ca la divorț, doar că apare și proba ADN pentru a se stabili dacă ești sau nu tatăl copilului.
Vei face testul ADN: dacă nu e copilul tău e clar că nu ai nicio obligație asupra lui. Dacă rezultatul e pozitiv, veți ajunge la judecată, în urma căreia se va stabili cine preia custodia. În general se dă mamei, dar în anumite condiții poate fi dată tatălui (dacă mama nu își dorește copilul sau nu are venituri, deci nu are posibilitate de a crește acel copil sau are vicii grave precum alcoolismul, drogurile, probleme psihice etc). Dacă vei primi tu custodia, mama va plăti pensie alimentară. Dacă va primi ea custodia, tu vei plăti pensie alimentară copilului.
Rămâne totuși de văzut dacă e al tău. Nu te lăsa impresionat de nicio poveste cu lacrimi sau telenovele și nu crede decât în rezultatul testului ADN.

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca ai dubii poti cere testul de paternitate, dar vezi ca e destul de scump!
Dar macar ai scapat de dubii si e mult mai ieftin decat plata pensiei alimentare pana la majoratul copilului
Daca se dovedeste a fi al tau poti cere custodie comuna, nu il poti lua de tot.
Oricum ar bine ca macar in primii doi ani
copilul sa stea la mama, iar tu vei avea drept de vizita.

| minrest a răspuns:

1. Testul ADN este foarte scump. 2. Daca e copilul tau va trebui sa platesti pensie alimentara. Vrei sa spui cumva ca nu este corect? 3. Copilul se incredinteaza tatalui doar la varste mult mai mari sau opteaza pentru tata, la varste inca si mai mari. Daca tu crezi ca poti ingriji copilul mic nu esti deloc realist.

| Morenna10 a răspuns:

Da va trebui sa platesti pensie, in functie de cat e salarul tau...asta daca se dovedeste a fii al tau