| TRansSky a întrebat:

Buna! Eu sunt din constanta si imi trebuie sa fac rost de un cazier judiciar pentru scoala auto, dar acum stau in Bucuresti pentru absolvirea unei facultati si nu prea pot sa dau pe acasa. Problema este ca atunci cand m-am dus la politie in Bucuresti pentru cazier, mi-a spus ca imi trebuie si viza de resedinta si ca am 15 zile termen ca sa il obtin, dar eu fac doar scoala in Bucuresti si o sa dau examenele in Constanta. Mai este si chestia ca eu stau la o prietena de familie si nu am nici un contract cu ea.
Eu stiu ca in trecut nu era obligatoriu de acea viza de resedinta in trecut si nici nu am gasit pe net ceva legat de asta.
Intrebarea este :
1. Are ceva daca nu fac aceasta viza?
2. Ar fi mai ok sa incerc sa fac rost de un cazier din judetul natal?
3. Sa retrag dosarul de la scoala si sa incerc la o scoala din constanta?
4. Si ce se intampla daca trec astea 15 zile?
5. Idei pentru aceasta dilema?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au dreptate, in prezent certificatul de cazier judiciar se poate obtine de la orice unitate de politie care are legatura la baza de date a cazierului judiciar.
Cat priveste scoala de conducere si examinarea pentru obtinerea permisului este bine sa fie facute in localtatea unde vei sustine proba practica (conducere in localitate), in cazul tau ar fi bine sa le faci in Constanta, te vei descurca mult mai bine pe traseu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il scoti online de pe

https://www.ghiseul.ro/ghiseul/public/cazier-judiciar

si gata dilema

| ioana748 a răspuns:

Școala o puteți face oriunde și examenul îl dați unde aveți reședința.
Cazierul îl scoateți gratuit, online pe ghișeul.ro, doar ca aveți nevoie de un card bancar.
Succes,

| sweetys a răspuns:

Cazierul il poti scoate de la oricare post de politie, indiferent ca esti in judet sau nu. Il scoti doar cu buletinul si ii zici pentru ce ai nevoie.
Scoala o poti face fara mutatie, mutatie ai nevoie pe un an, daca vrei sa dai si examenul in alt judet.

| Standt a răspuns:

Cazierul poti sa-l scoti din Bucuresti dar scoala de soferi si implicit examenul nu le poti da fara sa ai viza de flotant. Rastul intrebarilor se rezolva cu asta.