| Ndeme a întrebat:

imi schimb in curand cartea de identitate si am inteles ca este nevoie de semnatura unui parinte in caz de locuiesti cu ei.
Este posibil ca acea declaratie de acceptarein spatiu sa fie completata acasa si eu doar sa ma prezint cu ea, parintii fiind mai in varsta si ar fi greu pentru ei sa vina cu mine.
multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus, daca un parinte nu merge cu tine la SPCLEP, este necesara o declaratie notariala autentica de primire in spatiu, altfel nu se poate.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se poate si nici nu se fac exceptii! Convinge-te cu un clik pe situatia care ti se potriveste :http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este OBLIGATORIE prezenţa la SPCLEP a unui părinte deoarece trebuie să semneze Cererea în faţa lucrătorului respectiv ( + documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu ).

În cazul în care nici unul dintre părinţi nu se poate deplasa, se poate întocmi o Declaraţie notarială AUTENTICĂ de primire în spaţiu - chemi un notar la domiciliu pentru a întocmi acea Declaraţie ( pe care o duci, apoi, la SPCLEP şi o depui cu restul actelor ).

Vezi alte detalii ( actele necesare ) la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_expirare.html

Toate cele bune.

| Okkultist a răspuns:

Imi pare rau, nu se poate! sad

| Miree a răspuns:

Părinţii trebuie să fie şi ei prezenţi acolo! Altfel nu se poate lua în calcul!