| Paulandrei177 a întrebat:

Buna! Întrebarea mea este legata de zilele de concediu de o odihna. Daca eu am lucrat sa spunem ca 6 luni full time. Si am acumulat 10 zile de co, iar in a 7-a luna mi-am schimbat norma la part time. Zilele acelea vor fi platite conform normei full time, corect? Si exista vreo limita de timp in care ar trebui sa-mi iau zilele de co ca sa fie platite la norma de full time? Sau daca de exemplu dupa o luna de part time mi-am dat demisia si compania va trebui sa mi plateasca zilele de co, vor fi platite conform normei dr full time? Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru concediul de odihna este media salariului pe ultimele 3 luni anterioare efectuarii concediului, asa ca nu va fi platita conform salariului pentru norma intreaga.
In acest sens sunt prevederile Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.150.
(1)Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2)Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3)Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

I ti mai da o laie cum le faci tu asa o sa-ti dea si ei banii.