| szmotovio a întrebat:

la finele anului trecut atat eu cat si colegii mei ne-am planificat concediul de odihna.eu urma sa intru in concediu de pe 9 aprilie, insa astazi mi-a fost refuzata cererea pe motiv ca nu are cine sa imi tina locul(intr-adevar, 2 colegi si-au dat demisia).
ce sa fac? ...problema este ca am nevoie de 2 saptamani co pentru a pleca din tara, am biletele de avion luate crying

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In Codul muncii, la articolul 148, se spune ca :
"(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) IN CADRUL perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) şi (3) SALARIATUL POATE SOLICITA EFECTUAREA CONCEDIULUI DE ODIHNA CU CEL PUTIN 60 DE ZILE ANTERIOARE EFECTUARII ACESTUIA"
Citeste continutul art. 148, in link:http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2015.php#28

Deci, dupa cum chiar tu recunosti, ti-ai inaintat cererea de concediu doar cu 9 zile inainte de data programata, nicidecum "cu cel putin 60 de zile " inainte de data la care a fost programat concediul. Procedand in acest fel, pe buna dreptate angajatorul ti-a refuzat aprobarea concediului --- nu i-ai dat acel ragaz, de minim 60 de zile, pentru a-si rezolva problemele in legatura cu personalul necesar desfasurarii activitatii sale.

In privinta biletelor de avion deja cumparate, adreseaza-te direct agentiei companiei de zbor --- fiecare companie de zbor are reguli proprii in privinta modificarii datei de plecare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai fa o incercare cu concediu fara plata, desi asa din scurt slabe sanse sa iti acepte, mai ales daca nu are cine sa iti tina locul. Cred ca ai sanse mai mari sa modifici concediul