| Rusorean_Iuliu_Lucian_1991 a întrebat:

Buna,
Luna trecuta am depus o plangere penala pentru distrugere la politia din raza localitatii unde locuiesc, as dori sa stiu daca exista un termen de solutionare sau de comunicare al rezultatului cercetarilor, avand in vedere ca se cunoaste persoana care a produs acest incident si inca nu mi s-a comunicat nici un amanunt legat de acest caz. Sunt constient ca asemenea plangeri dureaza mult timp pana a fi solutionate, dar as dori sa stiu daca exista o metoda de a grabi acest proces de stagnare si de nu a ramane "pagubit".
Va doresc o zi buna.

Răspuns Câştigător
| addyC a răspuns:

Nu este prevazut un anumit termen pentru solutionare. Legea prevede ideea de termen rezonabil. Daca acest termen rezonabil este depasit, exista totusi posibilitatea unei contestatii pentru accelerarea procedurilor.
Totusi, daca te intereseaza mai mult recuperarea pagubei, te poti adresa instantei civile cu actiune, separat de partea penala.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In materie penala nu este prevazut un asemenea termen, totul depinde de complexitatea cauzei si de straduinta organului de cercetare.
Solicita, in scris, politiei sa-ti comunice stadiul cercetarii penale. De asemenea te poti adresa si Parchetului de pe langa judecatoria in circumscriptia careia domiciliezi.