| moniqa a întrebat:

Mama mea e nascuta pe 18 februarie 1952 si are 27 de ani de munca.Stie cineva cand poate iesi la pensie? Multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa mearga la Oficiul de Pensii cu cartea de munca si ii spune exact data cand poate sa iasa la pensie.Eu sunt nascuta pe 13 oct. 1952 si am iesit la pensie la 54 ani si 9 luni.Varsta standard de pensionare era 59 ani si 3 luni, am iesit cu 4 ani si 6 luni mai devreme deoarece am lucrat 20 de ani la grupa 2 de munca.Stiu ca in fiecare an se mai adauga 3 luni la varsta de pensionare.Vechime am avut 31 ani.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Deocamdata nu putem sti. Inca sunt dezbateri pe tema varstei de pensionare. Guvernul nu cred ca a stabilit ceva inca pe tema asta. Din ce am auzit vor sa mareasca varsta la care se poate pensiona atat un barbat cat si o femeie.

Poti calcula aici : http://www.lapensie.com/virsta.php

Dar nu e nimic sigur pentru ca se vorbeste de o schimbare a legii in privinta asta.

| EUSIATIT a răspuns:

Daac nu schimba astia legea in 2014 aprox, dar.

| myrazvy a răspuns:

In 2012 va iesi la pensie, dar de ce esti nerabdatoare, vrei sa-i mananci pensia...hahaha sa-i mai lasi sh ei ceva

kratos
| kratos a răspuns:

La 59 de ani va iesi.http://www.capital.ro/......26174.html