| anonim_4396 a întrebat:

Buna,poate sunt eu grea de cap sau ma bulversat astia de la tv! in legatura cu taxa asta de poluare si taxa de prima inmatriculare...cine ma poate scoate din ceata, daca vreau sa-mi cumpar o masina second-hand din 2004 cam cat m-ar ajunge ambele taxe?(sa dau exemplu de un cielo sau o solenza) funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa o poti calcula singura, introducand toate datele cerute (sunt mai multe decat cele date de tine) in calculatorul de aici: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html
Nu va trebui sa o platesti daca masina a fost inmatriculata in perioada 2007-2011.
Este vorba de aceeasi taxa, taxa de poluare care se plateste la prima inmatriculare.

| onasis1961 a răspuns:

E o abrambureală totală! Nici cei de la trezorerie nu ştiu ce să mai încaseze.Eu zic să aştepţi o perioadă să vezi ce se hotărăşte.Circuli cu ea cu actele ne perfectate!

| pisicutzamik a răspuns:

Va multumesc pentru raspunsuri!