| Ioanaryeiwweruip a întrebat:

Buna! Pot beneficia de șomaj daca am lucrat doar 6 luni? De câteva luni mi s-a expirat contractul de muncă și încă nu mi-am găsit un job. Voiam să știu dacă, in astfel de condiții, până când îmi găsesc un alt loc de muncă, pot sa beneficiez de șomaj. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Ai lucrat cu contract de munca pe perioada determinata si doar 6 luni, trebuia sa ai cel putin 1 an lucrat, conform L. nr.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 34.(1)Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a)au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;"

| ValentinMihai78 a răspuns:

Da, poți beneficia de un ajutor de șomaj, dacă poți dovedi că ai mai avut alte luni lucrate, dar nu sunt sigur dacă vei primi indemnizația de șomaj. Dar, poți primi sprijin pentru recalificare, reangajare.
Problema este dacă ți s-au plătit obligațiile fiscale către stat sau ți s-a tras țeapă. Ai verificat la ANAF, dacă ai plătite obligațiile fiscale?