| MissLilith24 a întrebat:

Pot iesi din tara insotita de o persoana care are peste 18 ani chiar daca eu am 16? Mama mea(tata nu mai e) nu poate veni din Germania sa imi semneze procura, ce pot face? Exista ceva obiceiuri pe la vama? se pot da bani? va rog ajutati-ma...
Dau funda.
Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a iesi din tara ai nevoie de un insotitor major si declaratia mamei, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica acel insotitor major. Mama poate da declaratia la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) din Germania si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.
Insotitorul major poate fi, dupa caz, personalul de bord de pe avion sau tren ori soferul masinii cu care mergi.
Nu-ti recomand sa dai mita, ai putea ajunge cu dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti iesi din tara cu un insotitor major dar ai nevoie de accordul scris al mamei si dovada ca tatal nu mai e.

Vb serios cu spaga la vama? Vrei pe la inchisoare si nu stii cum?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mama trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( acesta trebuie să aibă Cazierul la el la ieşirea din ţară )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care mama este în străinătate, aceasta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă ( TREBUIE să aibă Certificatul de deces al tatălui tău )!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!