| anonim_4396 a întrebat:

Buna prieteni! Pentru a putea trece vama in U.K este suficienta cartea de identitate sau trebuie neaparat pasaport?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de pasaport, este destul sa ai CI in termen de valabilitate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, ar fi suficienta CI. Numai ca englezii sunt bizari; mie mi-au cerut SI pasaportul. Doar asa...ca sa vada ca am, ca nici nu l-au deschis. Asta s-a intamplat pe aeroportul Stanstead.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este suficient să ai C.I. ( în termenul de valabilitate ) - NU ai nevoie de Paşaport.

Evident, pentru a călători singură, trebuie să fi majoră :)
În cazul în care eşti minoră şi nu eşti însoţită de ambii părinţi, este valabilă explicaţia pe care am dat-o la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!