| dtte a întrebat:

Pun si eu o intrebare in speranta ca ma poate ajuta cineva cu informatii cat mai precise:mama vrea sa-mi treaca apartamentul pe numele meu, cu contract de vanzare-cumparare! Apartamentul este in Bucuresti, sector 5(deci nu este central), 3camere, in jur de 76mp! Intrebarea este:cam la cat ajung costurile(cu toate actele necesare)si mai ales, actul poate fi atacat de fratii mei?(mentionez ca actul se face cu clauza de uzufruct)! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Orice act poate fi atacat de cei interesati, dar asta nu inseamna ca o sa si castige. Costurile totale depind exclusiv de valoarea apartamentului (valoarea declarata de parti ori valoarea de evaluare daca cea declarata de parti este mai mica, notarii publici avand o evaluare anuala a imobilelor din circumscriptia lor). Dupa parerea mea un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere ar fi mai puternic decat cel cu drept de uzufruct, dar asta poti sa discuti cu notarul si tot el iti va spune costurile.

8 răspunsuri:
| calubalan a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi si sa faci un "studiu de piata". Mergi pe la 3-4 avocati, pui o intrebare si gata! Eventual poti folosi telefonul si gasesti un raspuns mai usor si exact!
PS: nu te opri in pretul actelor... daca tot s-au hotarat ai tai sa-ti dea apartamentul pe numele tau nici nu mai sta pe ganduri... ar putea sa se razgandeasca!

| Altu a răspuns:

Actul trebuie autentificat la un notar public, consulta un notar pentru tarife, acte encesare, posibilitati de atacare in instanta. Un notar va sti sa formuleze clauzele mai bine decat voi astfel incat sa fie intangibil in instanta.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum pui problema fratilor inseamna ca ceva este neclar. Pt a putea fi vindut trebuie clarificat cind si cum a ajuns proprietatea ei, vazut daca are drepturi depline si apoi vezi cit costa actele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poftim aici pentru orientare http://www.imobiliare-bucuresti.info/taxe_notariale.php. Repet, esti sigura ca poate vinde?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apartamentul poate fi vindut de mama ta daca la l-a cumparat singura si daca la data cumparararii copii erau majori si plecati din casa respectiva. Asta este situatia fericita in care ea are drepturi exclusive si poate dispune de el cum doreste. Daca la data cumpararii copii erai minori si stateau / au stat in casa, apar probleme.

| dtte explică:

Stiu si eu ca trebuie sa mergem la un notar dar am postat aici crezand ca cineva care a facut astfel de proceduri sau cunoaste mai bine situatia, imi poate spune un pret orientativ, in functie de ce criterii se stabileste pretul final etc. Avem absolut toate actele necesare, eu intrebam doar de comisionul notarului, actul de vanzare-cumparare in sine! Fara suparare dar astfel de raspunsuri nu ma ajuta cu nimic!

| dtte explică:

Da mg, sunt sigura, apartamentul este cumparat de ea, exclusiv pe numele ei.

| dtte explică:

Mg, luni vom merge la notar dar nu pot sa te las asa, fara raspuns:da,"copiii" erau majori, casatoriti, doar unul dintre frati mai locuia la noi! Si totusi, daca mama vrea sa mi-l lase mie, nu ii apartine decizia in final? Ce probleme pot aparea?