| rozelor a întrebat:

Am 18 ani si am trecut in clasa XII-a,vreau sa fac o scoala postliceala si apoi facultatea,primesc pensie alimentara, trebuie ca la fiecare inceput de an scolar sa-l chem pe tata in judecata pentru majorare si continuitatea pensiei alimentare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inceputul studiilor si daca tatal tau nu-ti plateste pensie alimentara de buna voie, va trebui sa introduci o actiune, pentru continuarea platii acesteia pe toata durata studiilor. Vei dovedi perioada studiilor cu adeverinta de la scoala postliceala si apoi de la facultate si ti se va acorda pe intreaga perioada, dar cel mult pana la implinirea varstei de 26 de ani. Nu trebuie sa depui cerere in fiecare an.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pensia alimentara iti este platita automat, daca-ti continui studiile, dar numai pana implinesti 25 de ani. Nu trebuie sa dai pe nimeni in judecata.

| j1NNNx a răspuns:

Din cate stiu eu nu, e la fel ca si pana acum. Adica cand ai facut 18 ani se pune stop, dar daca tu continui cu facultatea nu se pune stop. E ceva in multe hartii si multe dosare la tribunal happy