| Vlejoanga_Marian_1995 a întrebat:

Buna seara am cumparat o masina pe numele sotiei nu avem permis daca ies pe drum public si ma opreste politia ce-mi poate face mai exact confiscarea masini amenda sau puscarie cu suspendare

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a circula pe drumurile publice, fara a avea permis de conducere, constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Ca pedeapsa o sa fie inchisoarea cu executare, inchisoare cu suspendarea conditionata sau cu amanarea pedepsei hotaraste instanta de judecata. De obicei, daca esti infractor primar (n-ai mai fost condamnat) pedeapsa este cu suspendarea conditionata.
Masina nu se confisca in asemenea cazuri.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica nu te duce capul ce poate insemna sa conduci, o masina, fara permis, pe drumurile publice? Ai o varsta totusi, daca esti nascut in 1995.

| mihai69 a răspuns:

În afară de textul de lege mai sus citat, aș mai adăuga și faptul că pentru orice accident pe care (foarte probabil) o să-l ai, nicio poliță RCA nu va achita vreo daună - totul se va trece în „contul" tău. Iar dacă se mai lasă și cu vătămări sau mai rău, conducerea fără permis se trece la „agravante". Și ajungi sigur la „cu executare", plus daune pentru care poți să rămâi și fără casă, nu doar fără mașină.

| cristimihailov a răspuns:

E penala.
Poate fi si cu executare.
Se risca prea mult.

Apoi ai chestia aia in cazier si o sa dea nasol la angajare si la alte chestii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa asta, nu o sa mai poti lua permisul vreo 5 ani, sa nu uitam.winking