| UserDG a întrebat:

Bună seara! Am nevoie de ajutor. Dețin o clădire pr care am inchiriat - o ( este în Romania). Acolo chiriașul a făcut un bar/club de noapte. Din câte se pare, dansatoarele angajate în bar au practicat prostituția având contacte sexuale cu clienții. Patronul clubului știe de toate astea, ba chiar el era "pestele". Politia a aflat și i-a arestat pe indivizi însă nu sunt definitiv, se așteaptă hotărârea judecătorească. Din păcate, aceștia M-au băgat și pe mine în problema lor spunând ca sunt implicat deși eu nici măcar nu știam ce se petrece.
Oare îmi pot face ceva? Cum pot dovedi ca sunt implicat dacă nu sunt? Sau cum ar putea dovedi dacă as fii? Mi se pare o prostie sa fii acuzat pe nedrept. Va rog sa mă ajutați. Scuzați categoria

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce probe vor fi impotriva ta. Nu spui daca ai fost citat pana acum, ca invinuit sau ca martor in proces. Daca nu ai fost citat inseamna ca organul de cercetare penala nu te-a invinuit de nimic, mai ales ca spui ca procesul a fost judecat deja la prima instanta si se asteapta doar solutia.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Procurorul va trebui sa dovedeasca vina ta judecatorului. Asta inseamna prezumtia de nevinovatie.