| yustme a întrebat:

Buna seara, am niste întrebări pentru cine este in măsură sa îmi răspundă.
Am o prietena care are 18 ani si e căsătorită cu un băiat care are 20 ani, au un bebe de 10 luni împreună si s-au căsătorit după venirea pe lume a bebelusei.
Acum relația nu mai merge si ea vrea sa divorțeze, ea nu muncește pentru ca inca nu poate sa înscrie copila la creșă, nici el nu e angajat având indemnizația si alocația fetiței pe numele lui. In fine ea vrea sa divorțeze la notar prin comun acord si eu vreau sa stiu ce se întâmpla după, adică cui rămâne fetita si cine va lua alocația si daca ea are domiciliul acolo la el in sat e obligata sa stea acolo? Momentan ea locuiește la mine dar daca vine ancheta sociala eu am 3 fetițe ale mele si locuiesc cu soțul in 2 camere si un living, ce condiții trebuie sa împlinească sa fie in regula? Cine poate sa îmi dea un sfat bun, cine are cunoștință in domeniu va rog?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca divorteaza de comun acord atunci sunt obligati sa se inteleaga asupra tuturor problemelor, inclusiv asupra domiciliului fetitei. Daca nu se inteleg notarul va da o incheiere de respingere a divortului si vor putea divorta numai la judecatorie, acolo se vor cere probe, inclusiv ancheta psihosociala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spune mai binre ca tu esti in situatia asta ca daca era vorba de o prietenă te grabeai sa o ajuți cu raspunsuri, sau sa intrebi pe TPU, numai instanța decide cui îiu rămîne copilul, bineînțeles că mamei îi va rămîne copilul nu ție ca tu nu ai cu ce sa o crești, ea de fapt are nevoie si de mamă si de tată sa crească cu ambii părinți, dar balanța înclină spre mamă sa i revină copila, deoarece incă fata este mică si nu poate decide singură la cine vrea sa stea, mama trebuie sa o crească sa o alăpteze nu bărbatul.Nu înțeleg de ce la 18 si respectiv 20 de ani vă trebuia copil, cînd voi sunte ti copii si la minte si la corp.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Alocatia si indemnizatia o sa o ia cel la care ramane copilul, iar daca s-au despartit si copilul a ramas la ea, poate cere plata retroactiva a daca banii vin la el, si ei nu ii da nimic

daca nu se pot pune de acord cine ramane cu, copilul atunci singura solutie e sa se judece pentru custodie

in plus cel care ramane cu, copilul poate cere pensie alimentara, de asemenea retroactiv, din momentul in care s-au despartit si a avut grija de copil singur(a) intre timp, asa ca daca se ajunge la judecata, ar fi bine sa faca si asta