| Mitel7468 a întrebat:

Bună seara. Am o casă la curte moștenire, dar nu am acte pe ea. Cum procedez să fac actele?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a avea act de proprietate va trebui sa faci procedura succesorala la un notar public de la ultimul domiciliu al defunctului.
Vei primi un certificat de mostenitor, trimis de notar si la Cartea funciara si vei avea inscris dreptul de proprietate asupra casei, este singurul act necesar pentru a fi proprietar deplin legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este mostenire, atunci s-a facut succesiunea (la un notar) si implicit si actele de proprietate /inscrierea in Cartea Funciara.
Ca urmare, daca esti mostenitor, atunci trebuia sa prinesti actele oficiale, inclusiv extrasul CF.
Daca le-ai pierdut, atunci poti cere u duplicat de la notar si/sau un extras CF individual si colectiv, dupa caz.

| Violleta2022 a răspuns:

Fara acte legale de mostenire, aceea nu este propietatea ta!
Rezolva succesiuna si obtine Certificatul de mostenitor, ca sa ai acte legale pe ea!

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu s-a făcut succesiunea, mergi la un notar.

| ReddY25 a răspuns:

Dezbati succesiunea